29.09.2022
INFORMACJA W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA DODATKÓW NA WĘGIEL
INFORMACJA W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA
DODATKÓW NA WĘGIEL (aktualizacja)
W dniu 12 sierpnia 2022r. weszła w życie ustawa z dnia 5 sierpnia 2022r. o dodatku węglowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 1692).
I) Komu przysługuje dodatek węglowy – kryteria dochodowe:
Brak kryterium dochodowego.
II) Komu przysługuje dodatek węglowy:
Osobom mieszkającym w gospodarstwach domowych w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe , kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe zasilane paliwami stałymi czyli węglem kamiennym, brykietem lub peletem, paliwami węglopochodnymi np. ekogroszek, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.
III) Gospodarstwo domowe – definicja.
Przez gospodarstwo domowe rozumie się:
- osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo 1 osobowe);
- osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające
w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
Jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. Obowiązuje zasada jeden dodatek na jeden adres zamieszkania.
W przypadku złożenia więcej niż jednego wniosku na ten sam adres, dodatek przysługuje temu wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.
IV) Wysokość dodatku węglowego:
Dodatek węglowy wynosi 3000,00 zł i płatny jest jednorazowo w ciągu 60 dni od złożenia wniosku o dodatek węglowy.
V) Warunek otrzymania dodatku węglowego:
Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie przez właściciela nieruchomości źródła ogrzewania nieruchomości do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Nie można otrzymać wsparcia na kilka źródeł ciepła znajdujących się
w gospodarstwie domowym.
VI) Termin i sposób składania wniosków:
Wnioski na dodatek węglowy składa się do 30 listopada 2022r. Wnioski złożone po 30 listopada pozostawia się bez rozpoznania.
Wnioski można składać:
- drogą elektroniczną za pomocą platformy e PUAP
W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła za pomocą środków komunikacji elektronicznej (ePUAP) wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym.
- drogą tradycyjną tj. papierowo w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Moszczenicy ul. Piotrkowska 13 wejście B (od 3 października 2022 roku)
VII) Uwagi:
Informacje podawane we wnioskach o dodatek węglowy składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Nienależnie pobrane dodatki węglowe podlegają zwrotowi.