INFORMACJA W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA DODATKÓW NA WĘGIEL

29.09.2022

INFORMACJA W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA DODATKÓW NA WĘGIEL

INFORMACJA W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA DODATKÓW NA WĘGIEL (aktualizacja)

W dniu 12 sierpnia 2022r. weszła w życie ustawa z dnia 5 sierpnia 2022r. o dodatku węglowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 1692).

I) Komu przysługuje dodatek węglowy – kryteria dochodowe:

Brak kryterium dochodowego.

II) Komu przysługuje dodatek węglowy:

Osobom mieszkającym w gospodarstwach domowych w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe , kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe zasilane paliwami stałymi czyli węglem kamiennym, brykietem lub peletem, paliwami węglopochodnymi np. ekogroszek, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

III) Gospodarstwo domowe – definicja.

Przez gospodarstwo domowe rozumie się:

  1. osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo 1 osobowe);
  2. osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. Obowiązuje zasada jeden dodatek na jeden adres zamieszkania. W przypadku złożenia więcej niż jednego wniosku na ten sam adres, dodatek przysługuje temu wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.

IV) Wysokość dodatku węglowego:

Dodatek węglowy wynosi 3000,00 zł i płatny jest jednorazowo w ciągu 60 dni od złożenia wniosku o dodatek węglowy.

V) Warunek otrzymania dodatku węglowego:

Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie przez właściciela nieruchomości źródła ogrzewania nieruchomości do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Nie można otrzymać wsparcia na kilka źródeł ciepła znajdujących się w gospodarstwie domowym.

VI) Termin i sposób składania wniosków:

Wnioski na dodatek węglowy składa się do 30 listopada 2022r. Wnioski złożone po 30 listopada pozostawia się bez rozpoznania.

Wnioski można składać:

  • drogą elektroniczną za pomocą platformy e PUAP W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła za pomocą środków komunikacji elektronicznej (ePUAP) wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym.
  • drogą tradycyjną tj. papierowo w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Moszczenicy ul. Piotrkowska 13 wejście B (od 3 października 2022 roku)

VII) Uwagi:

Informacje podawane we wnioskach o dodatek węglowy składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Nienależnie pobrane dodatki węglowe podlegają zwrotowi.

Pozostałe pliki

WNIOSEK O WYPŁATĘ DODATKU WĘGLOWEGO Pobierz Rozmiar: 216,2 KB Liczba pobrań: 61

Klauzula informacyjna administratora danych osobowych Pobierz Rozmiar: 19,7 KB Liczba pobrań: 44

Aktualności

12.12.2023

GOPS szuka logopedy

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy szuka specjalisty do świadczenia zajęć rewalidacyjno - wychowawczych (zajęcia logopedyczne) z osobą dorosłą z zaburzeniami psychicznymi w miejscu zamieszkania

Czytaj więcej...
Opieka wytchnieniowa

09.11.2023

OPIEKA WYTCHNIENIOWA - Edycja 2024

Opieka wytchnieniowa - wsparcie kierowane do członków rodzin lub opiekunów dzieci/osób dorosłych z niepełnosprawnościami. W związku z ogłoszonym naborem wniosków w ramach Programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, informujemy, że na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zamieszczono stosowny komunikat oraz ogłoszenie o naborze wniosków. Link do strony ze szczegółowymi informacjami: https://www.gov.pl/web/rodzina/nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego–edycja-2024

Czytaj więcej...
Logo Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową

26.10.2023

Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy informuje, że następcą Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa jest Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową (FEPŻ). Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową to program współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oferujący pomoc żywnościową w formie paczek lub posiłków dla osób najbardziej potrzebujących, a także możliwość udziału w tzw. działaniach towarzyszących. Za wdrażanie Programu odpowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej jako Instytucja Zarządzająca. Program będzie realizowany przez najbliższe 7 lat – do 2029 r., a jego łączny budżet to aż 583 mln EUR. W ramach Programu będą realizowane następujące operacje: Zakup żywności dostarczanej do magazynów organizacji partnerskich w celu dystrybucji wśród osób najbardziej potrzebujących. Wsparcie organizacji partnerskich w realizacji dystrybucji żywności, w tym w obszarze transportu, magazynowania i administracji. Realizacji działań towarzyszących dla odbiorców pomocy żywnościowej, mających na celu ich włączenie społeczne. Wsparcie organizacji partnerskich w pozyskiwaniu dodatkowej żywności pochodzącej z darowizn celem jej przekazania do odbiorców Programu. Poniżej umieszczamy bezpośredni link do strony internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dedykowanej dla Programu https://www.gov.pl/web/rodzina/fundusze-europejskie-na-pomoc-zywnosciowa-2021-2027

Czytaj więcej...

26.09.2023

GOPS szuka socjoterapeuty

GOPS szuka specjalisty do świadczenia zajęć socjoterapeutycznych dla osoby dorosłej z zaburzeniami psychicznymi w jej miejscu zamieszkania.

Czytaj więcej...

06.09.2023

GOPS szuka socjoterapeuty

GOPS szuka specjalisty do świadczenia zajęć socjoterapeutycznych dla osoby dorosłej z zaburzeniami psychicznymi w jej miejscu zamieszkania.

Czytaj więcej...
Grupa wsparcia JA-TY-MY KOBIETY

28.08.2023

Nowa Grupa Wsparcia „JA-TY-MY KOBIETY”

Grupa wsparcia ma charakter otwarty. Dedykowana jest mieszkankom Gminy Moszczenica, które z uwagi na sytuacje występujące w ich rodzinach chcą otrzymać wsparcie i zrobić coś pozytywnego dla siebie. Oferta skierowana jest do wszystkich kobiet z terenu gminy Moszczenica, które: doświadczają lub doświadczały przemocy w przeszłości, które chcą zdobyć wiedzę o mechanizmach przemocy i swoich prawach, dowiedzieć się, jak chronić przed przemocą siebie i swoich bliskich, w szczególności dzieci, uzyskać wsparcie oraz poznać inne kobiety będące w podobnych sytuacjach wychowywały się w rodzinach z problemem uzależnienia od alkoholu, są w związkach z osobą uzależnioną, są rodzicem osoby uzależnionej, mają w swojej rodzinie/środowisku osoby uzależnione. Sesje grupowe to możliwość przyjrzenia się swoim odczuciom i zachowaniom w kontakcie z innymi ludźmi. Spotkania pozwalają wymieniać się doświadczeniami i własnymi sposobami radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych. Spotkania grupowe dają też możliwość odkrywania podobieństwa pomiędzy uczestnikami, zmniejsza to poczucie osamotnienia, wyobcowania, umożliwia otrzymywanie i udzielanie wsparcia oraz informacji zwrotnych. Podczas spotkań będziesz mogła: dowiedzieć się więcej o przemocy i problemie alkoholowym, sposobach ich zapobiegania i twoich prawach, podzielić się swoimi doświadczeniami, zostać wysłuchaną przez kobiety znajdujące się w podobnej sytuacji, wzmocnić poczucie własnej wartości, nabrać sił do zmiany swojej sytuacji. Jeżeli: doświadczasz lub doświadczałaś w przeszłości jakiejkolwiek formy przemocy, niepokoi cię sposób, w jaki jesteś traktowana, pochodzisz z rodziny z problemem alkoholowym, żyjesz w rodzinie z takim problemem, poszukujesz wsparcia i wzmocnienia, hcesz skończyć z poczuciem osamotnienia i izolacji, zapisz się do Grupy Wsparcia „JA-TY-MY KOBIETY”

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka