DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
Domy pomocy społecznej (DPS) to placówki publiczne bądź niepubliczne przeznaczone dla osób starszych i chorych, których rolą jest stała opieka, pomoc bytowa, a także materialna. Placówki stanowią ponadto miejsca rozwoju i aktywizacji dla swoich podopiecznych.
Działanie domów pomocy społecznej uregulowane jest przepisami prawnymi - Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 8 sierpnia 2012 roku w sprawie domów pomocy społecznej oraz Ustawa z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej. DPS określane są jako instytucje formalne. Prowadzeniem publicznego DPS zajmują się władze gminy lub powiatu.
Podstawowym zadaniem DPS jest zapewnienie całodobowej profesjonalnej opieki osobom potrzebującym pomocy, które nie są samodzielne w codziennej egzystencji. Oferta placówek tego rodzaju jest skierowana m.in. do seniorów, którzy nie posiadają odpowiednich warunków do samodzielnego życia w miejscu ich zamieszkania z uwagi na wiek, schorzenia, sytuację życiową, a także warunki rodzinne, mieszkaniowe i materialne.
Rodzaje domów pomocy społecznej:
Domy pomocy społecznej, w zależności od tego, kto ma w nich zamieszkać, dzielą się na domy dla osób:
- w podeszłym wieku;
- przewlekle somatycznie chorych;
- przewlekle psychicznie chorych;
- dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie;
- dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie;
- niepełnosprawnych fizycznie;
- uzależnionych od alkoholu.
Organizacja domu pomocy społecznej, zakres i poziom usług świadczonych przez placówkę ma uwzględniać wolność, intymność, godność i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców oraz stopień ich fizycznej i psychicznej sprawności.
Procedura kierowania do domu pomocy społecznej:
Do domu pomocy społecznej kierujemy na podstawie:
• pisemnego wniosku osoby zainteresowanej i za jej wyraźną zgodą,
• wywiadu środowiskowego wraz z wymaganą dokumentacją (w tym zaświadczenie lekarskie, aktualna decyzja organu emerytalno- rentowego).
Osobę kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, chyba że okoliczności sprawy wskazują inaczej, po uzyskaniu zgody tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na umieszczenie
w domu pomocy społecznej. W przypadku gdy przewidywany termin oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej danego typu zlokalizowanym najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, wynosi ponad 3 miesiące, osobę kieruje się na jej wniosek do domu pomocy społecznej tego samego typu zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, w którym przewidywany termin oczekiwania na umieszczenie jest krótszy niż 3 miesiące.
W przypadku gdy osoba bezwzględnie wymagająca pomocy lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej lub po umieszczeniu wycofają swoją zgodę, ośrodek pomocy społecznej lub dom pomocy społecznej są obowiązane
do zawiadomienia o tym właściwego sądu, a jeżeli osoba taka nie ma przedstawiciela ustawowego lub opiekuna – prokuratora.
Decyzję o skierowaniu do placówki wydaje ośrodek pomocy społecznej (MOPS, GOPS, MGOPS) mieszczący się w miejscowości zamieszkania osoby starającej się o skierowanie do DPS. Ten sam ośrodek ustala ponadto wysokość miesięcznej opłaty za pobyt w placówce.
Odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej:
Zgodnie z art. 61 ustawy o pomocy społecznej z 12 marca 2004r. obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
- mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70 % swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70 % tego dochodu;
- małżonek, zstępni przed wstępnymi
- w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300 % kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300 % tego kryterium,
- w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie;
- gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2 – przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.
Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej mogą wnosić osoby inne niż małżonek, zstępni lub wstępni na podstawie zawartej umowy z MOPS, GOPS, MGOPS.
Pobyt w domu pomocy społecznej:
Nie ulega wątpliwości fakt, że bierność i apatia działają bardzo destrukcyjnie na osobę umieszczoną w domu pomocy społecznej. Szczególnie rzecz ma się do okresu adaptacji, gdy mieszkaniec dpsu musi oswoić się z nowym otoczeniem i sytuacją, którą nie zawsze akceptuje. Podopieczni mieszkający w placówkach opiekuńczych, mimo postępujących chorób, mogą wykonywać jeszcze wiele czynności. Z myślą o zapewnieniu jak najlepszej opieki wykorzystuje się terapię zajęciową oraz różne formy aktywizacji i animacji czasu wolnego. Chociaż nawet najlepsza placówka nie jest w stanie zastąpić podopiecznemu domu, to jednak domy pomocy społecznej robią wszystko, by czuł się on komfortowo i miał możliwość rozwoju.
Pozostałe pliki
Oświadczenie DPS
Pobierz
Rozmiar: 12,7 KB Liczba pobrań: 34
Druki dps
Pobierz
Rozmiar: 79,6 KB Liczba pobrań: 9