Usługi opiekuńcze

Komu przysługują?

Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne, o których mowa w art. 50 ustawy o pomocy społecznej – pomoc w tej formie przysługuje osobie samotnej, która z powodu wieku lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona. Usługi te mogą być przyznane także osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, także wspólnie nie zamieszkujący małżonek, wstępni i zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.

Usługi opiekuńcze obejmują:

  • pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych,
  • opiekę higieniczną,
  • zaleconą przez lekarza pielęgnację
  • zapewnienie kontaktów z otoczeniem ( w miarę możliwości).
Specjalistyczne usługi opiekuńcze.

Są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem. Ośrodek pomocy społecznej, przyznając usługi opiekuńcze, ustala ich zakres, termin i miejsce świadczenia.

Rada gminy określa, w drodze uchwały, szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób zaburzonych psychicznie.

Rodzaje specjalistycznych usług opiekuńczych, kwalifikacje osób świadczących te usługi oraz warunki i tryb ustalania i pobierania opłat za specjalistyczne usługi świadczone osobom z zaburzeniami psychicznymi określa w drodze rozporządzenia minister właściwy ds. zabezpieczenia społecznego.

Zasady odpłatności.

Kwota odpłatności uzależniona jest od wysokości uzyskiwanych dochodów.

Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być świadczone w miejscu zamieszkania, w ośrodkach wsparcia, rodzinnych domach pomocy społecznej i domach pomocy społecznej.

W przypadku braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania osoba wymagająca z powodu wieku pomocy innych osób może korzystać z usług opiekuńczych i bytowych w formie rodzinnego domu pomocy, o którym mowa w art. 52 ustawy.

Osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę opieki całodobowej, może być przyznany pobyt w mieszkaniu chronionym, o którym mowa w art. 53 ustawy. Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej przygotowującą osoby tam przebywające pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia lub zastępującą pobyt w placówce opieki całodobowej. Mieszkanie zapewnia warunki samodzielnego życia w środowisku, w integracji ze społecznością lokalną.

Osobom, które ze względu na wiek, chorobę, lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, mogą być przyznane usługi opiekuńcze świadczone w ośrodkach wsparcia, o których mowa w art. 51 ustawy. Ośrodki wsparcia są jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej dziennego pobytu. Mogą być w nich prowadzone miejsca całodobowe okresowego pobytu. Ośrodkiem wsparcia jest środowiskowy dom samopomocy dla osób zaburzonych psychicznie, dzienny dom pomocy społecznej, dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schronisko i dom dla bezdomnych oraz klub samopomocy.

Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, nie mogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której rodzina i gmina nie może zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych w środowisku zamieszkania, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej, o którym mowa w Dziale II Rozdziale 2 ustawy – art. 54-66. Domy pomocy społecznej, w zależności od tego dla kogo są przeznaczone, dzielą się na domy dla:

  • osób w podeszłym wieku;
  • osób przewlekle somatycznie chorych;
  • osób przewlekle psychicznie chorych;
  • dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie;
  • dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie;
  • osób niepełnosprawnych fizycznie.
Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje?

W siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie, Kosów, ul. Główna 23, 97 – 310 Moszczenica lub pod nr tel. 44/616-95-97

Pozostałe pliki

Druki usług opiekuńczych Pobierz Rozmiar: 32,4 KB Liczba pobrań: 10

Indywidualny zakres usług opiekuńczych Pobierz Rozmiar: 47,7 KB Liczba pobrań: 9

Aktualności

INFORMACJA W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA DODATKÓW NA WĘGIEL

29.09.2022

INFORMACJA W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA DODATKÓW NA WĘGIEL

INFORMACJA W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA DODATKÓW NA WĘGIEL (aktualizacja) W dniu 12 sierpnia 2022r. weszła w życie ustawa z dnia 5 sierpnia 2022r. o dodatku węglowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 1692). I) Komu przysługuje dodatek węglowy – kryteria dochodowe: Brak kryterium dochodowego. II) Komu przysługuje dodatek węglowy: Osobom mieszkającym w gospodarstwach domowych w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe , kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe zasilane paliwami stałymi czyli węglem kamiennym, brykietem lub peletem, paliwami węglopochodnymi np. ekogroszek, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. III) Gospodarstwo domowe – definicja. Przez gospodarstwo domowe rozumie się: osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo 1 osobowe); osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe). Jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. Obowiązuje zasada jeden dodatek na jeden adres zamieszkania. W przypadku złożenia więcej niż jednego wniosku na ten sam adres, dodatek przysługuje temu wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania. IV) Wysokość dodatku węglowego: Dodatek węglowy wynosi 3000,00 zł i płatny jest jednorazowo w ciągu 60 dni od złożenia wniosku o dodatek węglowy. V) Warunek otrzymania dodatku węglowego: Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie przez właściciela nieruchomości źródła ogrzewania nieruchomości do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Nie można otrzymać wsparcia na kilka źródeł ciepła znajdujących się w gospodarstwie domowym. VI) Termin i sposób składania wniosków: Wnioski na dodatek węglowy składa się do 30 listopada 2022r. Wnioski złożone po 30 listopada pozostawia się bez rozpoznania. Wnioski można składać: drogą elektroniczną za pomocą platformy e PUAP W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła za pomocą środków komunikacji elektronicznej (ePUAP) wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym. drogą tradycyjną tj. papierowo w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Moszczenicy ul. Piotrkowska 13 wejście B (od 3 października 2022 roku) VII) Uwagi: Informacje podawane we wnioskach o dodatek węglowy składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Nienależnie pobrane dodatki węglowe podlegają zwrotowi.

Czytaj więcej...
INFORMACJA W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA DODATKÓW NA INNE ŹRÓDŁA CIEPŁA

29.09.2022

INFORMACJA W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA DODATKÓW NA INNE ŹRÓDŁA CIEPŁA

INFORMACJA W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA DODATKÓW NA PELLET DRZEWNY, DREWNO KAWAŁKOWE, GAZ LPG ORAZ KOCIOŁ OLEJOWY. W dniu 20 września 2022r. weszła w życie ustawa z dnia 15 września 2022r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1967). I) Komu przysługuje dodatek węglowy – kryteria dochodowe: Brak kryterium dochodowego. II) Komu przysługują dodatki: Dodatek dla gospodarstw domowych przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła gospodarstwa domowego jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, albo kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, albo kocioł olejowy zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561, 1576 i 1967), do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy III) Gospodarstwo domowe – definicja. Przez gospodarstwo domowe rozumie się: osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo 1 osobowe); osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe). Jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. Obowiązuje zasada jeden dodatek na jeden adres zamieszkania. W przypadku złożenia więcej niż jednego wniosku na ten sam adres, dodatek przysługuje temu wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania. IV) Wysokość dodatków: Dodatek dla gospodarstwa domowego wynosi: 3000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego; 1000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym; 500 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG; 2000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy. V) Warunek otrzymania dodatku: Warunkiem otrzymania dodatków jest wpis lub zgłoszenie przez właściciela nieruchomości źródła ogrzewania nieruchomości do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Nie można otrzymać wsparcia na kilka źródeł ciepła znajdujących się w gospodarstwie domowym. VI) Termin i sposób składania wniosków: Wnioski na dodatki składa do 30 listopada 2022r. Wnioski złożone po 30 listopada pozostawia się bez rozpoznania. Wnioski można składać: drogą elektroniczną za pomocą platformy e PUAP W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła za pomocą środków komunikacji elektronicznej (ePUAP) wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym. drogą tradycyjną tj. papierowo w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Moszczenicy ul. Piotrkowska 13 wejście B (od 3 października 2022 roku) VII) Uwagi: Informacje podawane we wniosku składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Nienależnie pobrane dodatki podlegają zwrotowi. Wniosek został określony Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 20 września 2022 roku w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku dla dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła (Dz. U. z 2022 roku poz. 1974).

Czytaj więcej...
Ogłoszenie Kierownika GOPS

08.09.2022

Ogłoszenie

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie informuje mieszkańców Gminy Moszczenica, że w dniach od 12 września do 16 września 2022 roku odbywać się będzie przeprowadzka Ośrodka z Kosowa do Moszczenicy. W związku z tym, dla zachowania ciągłości, obsługa interesantów będzie odbywać się w następujący sposób: od poniedziałku 12 września 2022 roku do czwartku 15 września 2022 roku, w godzinach 8:00-14:00 pracownicy GOPS będą obsługiwać interesantów w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu przy ulicy 100-lecia Odzyskania Niepodległości 2; w piątek 16 września 2022 roku obsługa interesantów nie będzie prowadzona; wypłaty gotówkowe w Kasie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zaplanowane w okresie 12-16 września 2022 roku będą prowadzone bez zmiany w Kosowie, ul. Główna 23. Od dnia 19 września 2022 roku (poniedziałek) zapraszamy do nowej siedziby Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Moszczenicy przy ul. Piotrkowskiej 13 (budynek po byłym gimnazjum, wejście nową klatką schodową od strony parkingu), w godzinach urzędowania jak dotychczas. Za utrudnienia przepraszamy.

Czytaj więcej...
dodatek węglowy

12.08.2022

Dodatek węglowy

W nawiązaniu do Ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 roku o dodatku węglowym, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie informuje, że wnioski o dodatek węglowy będą przyjmowane od 22 sierpnia 2022 roku. Rekomendujemy składanie wniosków drogą elektroniczną opatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnione profilem zaufanym. Tradycyjną wersję papierową wniosku można złożyć w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie, Kosów ul. Główna 23, w godzinach urzędowania Ośrodka. Poniedziałek, środa, czwartek – 7:30-15:30 Wtorek – 7:30 - 17:00 Piątek – 7:30 – 14:00 Wniosek o wypłatę dodatku węglowego składa się w terminie do 30 listopada 2022 roku. Wysokość dodatku węglowego wynosi 3.000 zł. Wniosek o wypłatę dodatku węglowego składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek. Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego. Dodatek węglowy nie przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

Czytaj więcej...
Plakat wydarzenia

31.03.2022

Spotkanie integracyjne dla rodzin ukrainskich i polskich

Serdecznie zapraszamy na warsztaty "Kreatywne Pisanki i Stroiki Świąteczne", które odbędą się 2 kwietnia 2022 r. od godz.  15.00 do 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy, ul. 100-lecia Odzyskania Niepodległości 2, 97-310 Moszczenica.Warsztaty prowadzone będą w dwóch wersjach: dla dorosłych oraz dla dzieci, z udziałem tłumacza.

Czytaj więcej...
Ważna informacja dla uchodźców z Ukrainy dot. pracy

03.03.2022

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w ramach poszukiwania pracy

Gdzie uzyskasz pomoc? Możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy powiatowego urzędu pracy (340 jednostek) lub wojewódzkiego urzędu pracy (16 jednostek) obejmującej wsparcie w znalezieniu pracy, przede wszystkim przez pośrednictwo pracy oraz przez poradnictwo zawodowe. Nawiąż kontakt z urzędem pracy lub Zieloną Linią Skontaktuj się telefonicznie z urzędem pracy lub infolinią tel. 19524 albo udaj się do najbliższego urzędu pracy, gdzie doradca klienta (doradca zawodowy lub pośrednik pracy) porozmawia z Tobą w celu ustalenia Twojej sytuacji i potrzeb. Zapyta Cię m.in. o posiadane kwalifikacje zawodowe, doświadczenie zawodowe, o to jaka praca Cię interesuje, w jakim zawodzie, w jakim wymiarze, itd. Na spotkanie możesz zabrać dokumenty dotyczące Twoich kwalifikacji zawodowych i doświadczenia zawodowego, jeśli takowe posiadasz. Taką pomoc otrzymasz Pośrednictwo pracy Możesz samodzielnie korzystać z Centralnej Bazy Ofert Pracy bez wizyty w urzędzie pracy za pomocą komputera, telefonu lub innych mobilnych urządzeń z dostępem do Internetu (http://oferty.praca.gov.pl). Przeszukiwanie ofert pracy możliwe jest również za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej ePraca (Android oraz iOS). Możesz również skorzystać z pomocy pracownika urzędy pracy, który pomoże Ci przeszukać Centralną Bazę Ofert Pracy (lub inne bazy ofert pracy) i przekaże informacje o dopasowanych ofertach pracy (dane teleadresowe pracodawcy i inne ważne informacje). Informacja o możliwościach uzyskania innej pomocy Pracownik urzędu udzieli Ci również informacji o możliwości uzyskania pomocy od innych instytucji publicznych/fundacji itd. Informacja o zasadach zatrudnienia cudzoziemców Pracownik urzędu udzieli Ci informacji o zasadach zatrudnienia cudzoziemca, w tym wskaże dostępne informacje w Internecie w języku ukraińskim. Pracownik po zapoznaniu się z Twoją sytuacja prawną (posiadany tytuł pobytowy, ewentualne posiadane zezwolenia na pracę, itp.) postara się doradzić najlepszy sposób legalizacji pracy i wskazać w jakich urzędach należy załatwić sprawę i kto powinien złożyć wniosek (czy cudzoziemiec czy pracodawca). Poradnictwo zawodowe Możesz również skorzystać z usług poradnictwa zawodowego realizowanego przez urzędy pracy i centra informacji i planowania kariery zawodowej działające w wojewódzkich urzędach pracy. Aby uzyskać tę pomoc zadzwoń lub udaj się do urzędu pracy. Otrzymasz wsparcie w: wyborze odpowiedniego zawodu zmianie kwalifikacji podjęciu pracy zbadaniu swoich kompetencji, zainteresowań i uzdolnień zawodowych zaplanowaniu rozwoju kariery zawodowej. Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna Po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy możliwe będzie zastosowanie wobec Ciebie pełnego katalogu form pomocy określonej w obowiązujących przepisach. Katalog ten obejmuje m.in.: szkolenia zawodowe, dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej, refundację zatrudnienia (prace interwencyjne, roboty publiczne itd.), zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania do i z miejsca pracy, refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną, itd. Przydatne strony internetowe: https://www.gov.pl/web/granica - informacje o pomocy państwa Polskiego dla uchodźców z Ukrainy (w tym w j. ukrańskim) https://lang-psz.praca.gov.pl/uk – dostępne w języku ukraińskim informacje o pomocy urzędów pracy, dane kontaktowe urzędów pracyhttps://zielonalinia.gov.pl/zielona-linia-wersja-rosyjska-34234 (j. rosyjski) (informacje o ofertach pracy, o pomocy urzędów pracy) https://oferty.praca.gov.pl/ - baza ofert pracy (w tym część informacji w języku ukraińskim) https://eures.praca.gov.pl – baza ofert pracy w Europie (dostępne tłumaczenie na j. ukraiński)

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka