Przeciwdziałanie przemocy i uzależnieniom
Co to jest przemoc w rodzinie?
W świetle przepisu art. 2 ust. 2 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie jako przemoc w rodzinie należy rozumieć:
„jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym,
a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą”.
PRZEMOC W RODZINIE CHARAKTERYZUJE SIĘ TYM, ŻE:
- JEST INTENCJONALNA - Przemoc jest zamierzonym działaniem człowieka i ma na celu kontrolowanie i podporządkowanie ofiary.
- SIŁY SĄ NIERÓWNOMIERNE - W relacji jedna ze stron ma przewagę nad drugą. Ofiara jest słabsza a sprawca silniejszy.
- NARUSZA PRAWA I DOBRA OSOBISTE - Sprawca wykorzystuje przewagę siły narusza podstawowe prawa ofiary (np. prawo do nietykalności fizycznej, godności, szacunku itd.).
- POWODUJE CIERPIENIE I BÓL - Sprawca naraża zdrowie i życie ofiary na poważne szkody. Doświadczanie bólu i cierpienia sprawia, że ofiara ma mniejszą zdolność
do samoobrony.
Przemoc w rodzinie jest procesem i przebiega według cyklu:
- Faza pierwsza to faza narastania napięcia. Charakteryzuje się wyczuwalnym wzrostem napięcia, narastającymi sytuacjami konfliktowymi. Przemoc ma tu formę werbalną, stosunkowo łagodną.
- Druga faza to faza ostrej przemocy. W tej fazie napięcie wzrasta, aż następuje wybuch agresji, dochodzi do ataku.
- Ostatnia faza to faza „miesiąca miodowego”. Po napaści sprawca wyraża skruchę
i przeprasza, na nowo okazuje miłość, obiecuje poprawę. Jednak po pewnym czasie, niezależnie od postępowania partnera, sprawca nie wytrzymuje i cały cykl zaczyna się od nowa.
Specjaliści wyróżniają pięć podstawowych form przemocy w rodzinie, gdzie poszczególne formy najczęściej występują w połączeniu z innymi:
1. fizyczna – najbardziej widoczna i najtrudniejsza do ukrycia, od szturchania, popychania, ciągnięcia za włosy, uszy, aż po zachowania powodujące ostre urazy fizyczne wymagające hospitalizacji. To właśnie jej drastyczne przykłady są pokazywane przez media.
2. psychiczna – najtrudniejsza do udowodnienia, często zaczyna się niepostrzeżenie, od ignorowania czyichś potrzeb, krytykowania poglądów, zazdrości, ograniczania kontaktów z bliskimi, po oskarżanie, poniżanie, wyśmiewanie, upokarzanie, szantażowanie i groźby;
3. ekonomiczna/materialna – uniemożliwianie podjęcie pracy, dostępu do wspólnych środków finansowych i dóbr materialnych, odbieranie zarobionych pieniędzy, niszczenie własności, niełożenie na utrzymanie rodziny;
4. seksualna – przedmiotowe traktowanie drugiej osoby w celu zaspakajania własnych potrzeb seksualnych, zmuszanie do nieakceptowanych przez partnera praktyk
i zachowań seksualnych (od sytuacji zmuszania do oglądania pornografii po gwałt);
5. zaniedbanie – najczęściej stosowane wobec dzieci, a objawiające się niezaspokajaniem ich podstawowych potrzeb emocjonalnych i fizycznych.
O zaniedbaniu mówimy w przypadku odrzucenia emocjonalnego dziecka, braku zainteresowania się jego rozwojem, problemami, a także zdrowiem i higieną.
W sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia powiadom Policję (997, 112) lub Prokuraturę. Tylko szybka reakcja umożliwi zapewnienie Tobie i Twoim bliskim ochronę, wszczęcie odpowiednich procedur oraz zabezpieczenie dowodów zdarzenia.
Jeżeli podejrzewasz stosowanie przemocy w rodzinie możesz zawiadomić dzielnicowego (policjanta), pracownika socjalnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a jeżeli sprawa dotyczy dziecka możesz bezpośrednio poinformować Sąd Rodzinny i Nieletnich.
Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą w rodzinie odbywa się na podstawie procedury ,,Niebieskie Karty’’ i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie na jej prowadzenie.
Procedura ,, Niebieskie Karty” – obejmuje ogół czynności podejmowanych realizowanych w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie. Jest to narzędzie mające na celu zatrzymanie przemocy w rodzinie.
Procedura może uruchomić przedstawiciel jednej z 5 podmiotów tj.: policji, pomocy społecznej, oświaty(szkoła, przedszkole), ochrony zdrowia (przychodnia, szpital), komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.
Procedurę wszczynana jest w sytuacji, gdy dany podmiot w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych powziął podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie.
W ramach procedury ,,Niebieskie Karty’’ ustawodawca wprowadził cztery formularze Niebieska Karta, oznaczone kolejno literami A, B, C i D.
Wszczęcie procedury następuje poprzez wypełnienie formularza „Niebieska Karta A” przez przedstawiciela jednego z pięciu w/w instytucji. Kiedy przedstawiciel jednej z w/w instytucji dowie się lub ma podejrzenie, że występuje przemoc, wypełnia formularz ,,Niebieska Karta A’’( wypełnianie formularza powinno odbywać się w obecności osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie). Osobie, co do której istnieje podejrzenie, że dotyczy jej przemoc, przekazuje się formularz „Niebieska Karta B” zawierający podstawowe informacje dotyczące zjawiska przemocy w rodzinie oraz wskazanie miejsc, do których osoba doznająca przemocy może się zwrócić po pomoc, właściwych ze względu na jej miejsce zamieszkania.
Zakończenie procedury jest możliwe w dwóch przypadkach:
- ustania przemocy w rodzinie i uzasadnionego przypuszczenia o zaprzestaniu dalszego stosowania przemocy w rodzinie oraz po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy,
- rozstrzygnięcia o braku zasadności podejmowania działań.
Bardzo istotny jest fakt, że nie ma możliwości wycofania ani zmiany informacji zawartych w formularzu „Niebieska Karta A”, nawet na wniosek osoby pokrzywdzonej. Osoba doznająca przemocy ani osoba stosująca przemoc nie mogą wycofać procedury ,,Niebieska Karta’’.
Należy pamiętać, że wszczęcie procedury ,,Niebieska Karta’’ nie jest równoznaczne z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa. Niebieska Karta dokumentuje sytuację, stanowi ważny dowód w sprawie karnej. Jednak aby sprawca został ukarany, potrzebne jest co do zasady złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy policja lub prokurator zajmą się sprawą z własnej inicjatywy. Ponadto po wypełnieniu Niebieskiej Karty Twoja sytuacja będzie stale nadzorowana przez policję, pracownika socjalnego.
Z procedurą „Niebieska Karta” nierozerwalnie związana jest działalność Zespołu Interdyscyplinarnego oraz grup roboczych. Zespół Interdyscyplinarny to grupa specjalistów prezentujących różne dziedziny, współpracujących ze sobą w celu budowania lokalnego systemu wsparcia dla rodziny zgodnie z zapisami ustawy o przeciwdziałaniu przemocy
w rodzinie oraz zsynchronizowania i wypracowania standardów współpracy przedstawicieli różnych grup zawodowych i społecznych pracujących i zajmujących się problematyką przemocy. Do pracy z konkretną rodziną powoływane są grupy robocze, w skład których wchodzą osoby bezpośrednio pracujące z konkretną rodziną lub znające jej sytuację.
Skład grup roboczych może zmieniać się w zależności od bieżącej sytuacji rodziny, potrzeb
i działań. Zadaniem grupy roboczej jest opracowanie planu pomocy i taki podział zadań między jej członków, by praca z rodziną przyniosła jak najlepsze efekty. Głównym celem pracy przedstawicieli służb w ramach grup roboczych jest zatrzymanie zjawiska przemocy występującej w danej rodzinie.
Gdzie szukać pomocy?
-
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Moszczenica, Kosów, ul. Główna 23 tel. 44 616-95-97
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie,
Kosów, ul. Główna 23 tel. 44 616-95-97
- Komisariat Policji w Wolborzu, ul. Warszawska 3 tel. tel: (47) 846-16-70,
Dzielnicowi: sierż. sztab. Bartosz Kondraciuk, tel. 516-436-878
mł.asp. Paweł Radoszewski, tel. 516-436-880
- Punkt Interwencji Kryzysowej w POWIATOWYM CENTRUM POMOCY RODZINIE
w Piotrkowie Trybunalskim Aleja 3 Maja 33, Tel. 44 732-31-64
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim, Aleje 3 Maja 33,
Tel. 44 732-31-64
• Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim,
ul. Sienkiewicza 16A, tel./fax: 44 732 78 40
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia Tel. 22 668-70-00 czynny codzinnie w godz. 8.00 - 20.00
- www.niebieskalinia.pl
Zachęcamy do skorzystania z PORADNIKA zawierającego praktyczne porady dla osób zagrożonych przemocą i użyteczne dane teleadresowe, które są dostępne na stronie internetowej Biura Rzecznika Praw Obywatelskich:
https://www.rpo.gov.pl/pl/content/plan-awaryjny-przemoc-domowa-pomoc-w-epidemii
Pozostałe pliki
Harmonogram pracy punktu konsultacyjnego
Pobierz
Rozmiar: 58,2 KB Liczba pobrań: 10