Fundusz Alimentacyjny

ZASADY PRZYZNAWANIA ŚWIADCZEŃ Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO

Bezskuteczność egzekucji - oznacza egzekucję, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych, albo postępowanie upadłościowe, w toku którego w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie otrzymano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych;  za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w szczególności z powodu:

  • braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą,
  • braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.

Dłużnik alimentacyjny - jest to osoba zobowiązaną do alimentów na podstawie tytułu wykonawczego, przeciwko której egzekucja okazała się bezskuteczna.

Instytucja zapewniająca całodobowe utrzymanie - oznacza to dom pomocy społecznej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, a także szkołę wojskową lub inną szkołę, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatne pełne utrzymanie.

Okres świadczeniowy - oznacza to okres, na jaki ustala się prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego, tj. od dnia 1 października do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Organ prowadzący postępowanie egzekucyjne – oznacza to organ, który prowadzi egzekucję, albo syndyka wyznaczonego w postępowaniu upadłościowym dłużnika.

Organ właściwy dłużnika - oznacza to wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika alimentacyjnego.

Organ właściwy wierzyciela - oznacza to wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.

Osoba uprawniona - oznacza to osobę uprawnioną do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.

Rodzina - oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: rodziców osoby uprawnionej, małżonka rodzica osoby uprawnionej, osobę, z którą rodzic osoby uprawnionej wychowuje wspólne dziecko, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia oraz dziecko, które ukończyło 25 rok życia otrzymujące świadczenia z funduszu alimentacyjnego lub legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1518 z późn. zm.) albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów ( Dz. U. z 2016 r. poz. 162 z późn. zm.), a także osobę uprawnioną.

Do rodziny nie zalicza się:

  • dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego,
  • dziecka pozostającego w związku małżeńskim,
  • pełnoletniego dziecka posiadającego dziecko,
  • rodzica osoby uprawnionej zobowiązanego tytułem wykonawczym pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd do alimentów na jej rzecz.

Szkoła - oznacza to szkołę podstawową, szkołę ponadpodstawową oraz szkołę artystyczna, w której jest realizowany obowiązek szkolny i obowiązek nauki a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno- wychowawczy dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, a także ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

Szkoła wyższa - oznacza to uczelnię w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, oraz kolegium pracowników służb społecznych.

Utrata dochodu - oznacza to utratę dochodu spowodowaną:

  • uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego,
  • utratą zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych,
  • utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
  • utratą zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej, renty socjalnej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym,
  • wykreśleniem z rejestru pozarolniczej działalności gospodarczej lub zawieszeniem jej wykonywania w rozumieniu art. 16b ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników lub art. 36aa ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych,
  • utratą zasądzonych świadczeń alimentacyjnych w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do tych świadczeń,
  • utratą zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
  • utratą świadczenia rodzicielskiego,
  • utratą zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.
  • utratą stypendium doktoranckiego określonego w art. 209 ust. 1 i 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także zgodnie z przepisem przejściowym: art. 336 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce utratą dotychczasowego stypendium doktoranckiego określonego w art. 200 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym,
  • obniżeniem wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub obniżeniem dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych z powodu przeciwdziałania COVID-19 (na podstawie art. 15oa ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych),
  • utratą dodatku solidarnościowego przyznanego na podstawie ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19.

Uzyskanie dochodu - oznacza to uzyskanie dochodu spowodowane:

  • zakończeniem urlopu wychowawczego,

  • uzyskaniem zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych,
  • uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
  • uzyskaniem zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej, renty socjalnej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym,
  • rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej lub wznowieniem jej wykonywania po okresie zawieszenia w rozumieniu art. 16b ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników lub art. 36aa ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych,
  • uzyskaniem zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
  • uzyskaniem świadczenia rodzicielskiego,
  • uzyskaniem zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,
  • uzyskaniem stypendium doktoranckiego określonego w art. 209 ust. 1 i 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także zgodnie z art. 336 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce uzyskaniem dotychczasowego stypendium doktoranckiego określonego w art. 200 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym,
  • uzyskaniem dodatku solidarnościowego przyznanego na podstawie ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19.
W przypadku, gdy prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego ustala się na dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego, ustalając dochód uwzględnia się tylko dochód dziecka.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują:

  • obywatelom polskim,
  • cudzoziemcom:
    • jeżeli wynika to z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym,
    • przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej oraz zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okoliczności, o której mowa w art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2018 r. poz. 2094 i 2399)
    • przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z uzyskaniem statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli w/w osoby zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres świadczeniowy, w którym otrzymują świadczenia z funduszu alimentacyjnego, chyba że dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego.

Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego ustala się na okres świadczeniowy począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek do organu właściwego wierzyciela, nie wcześniej niż od początku okresu świadczeniowego do końca tego okresu.

Wnioski składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej:

  • do ukończenia 18 roku życia,
  • gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia,
  • w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności-bezterminowo.

W przypadku osób ubiegających się o świadczenie na okres świadczeniowy 2020/2021 świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 900,00 zł.

W przypadku, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie przekracza kwotę 900,00 zł o kwotę nie wyższą niż kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługującego danej osobie uprawnionej w okresie świadczeniowym, na który jest ustalane prawo do tego świadczenia, świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje w wysokości różnicy między kwotą świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługującego danej osobie uprawnionej a kwotą, o którą został przekroczony dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej, niż 500,00 zł.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:

  • została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub pieczy zastępczej,
  • zawarła związek małżeński.

Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są przyjmowane od dnia 1 sierpnia danego roku, a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną - od dnia 1 lipca danego roku.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi  dokumentami w okresie:

  • do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik danego roku następuje do dnia 31 października tego roku.
  • od 1 września do 30 września danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia  30 listopada tego roku.
  • od 1 października do 31 października danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 grudnia tego roku.
  • od 1 listopada  do  30  listopada  danego  roku,  ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.
  • od 1 grudnia danego  roku  do  31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Wniosek i załączniki: https://www.gov.pl/web/rodzina/x-wiadczenia-z-funduszu-alimentacyjnego111

Pozostałe pliki

Zaświadczenie o zarobkach Pobierz Rozmiar: 21,3 KB Liczba pobrań: 3

WNIOSEK O USTALENIE PRAWA DO ŚWIADCZEŃ Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO (aktualizacja na 29.06.2021 r. - zmiany merytoryczne, tj. wynikające ze zmian prawnych) Pobierz Rozmiar: 129,4 KB Liczba pobrań: 2

ZAŁĄCZNIK DO WNIOSKU O USTALENIE PRAWA DO ŚWIADCZEŃ Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO - bez zmian Pobierz Rozmiar: 103,2 KB Liczba pobrań: 2

OŚWIADCZENIE WNIOSKODAWCY O DOCHODACH SWOICH ALBO CZŁONKA RODZINY OSIĄGNIĘTYCH W ROKU KALENDARZOWYM POPRZEDZAJĄCYM OKRES ŚWIADCZENIOWY INNYCH NIŻ DOCHODY PODLEGAJĄCE OPODATKOWANIU NA ZASADACH OKREŚLONYCH W ART. 27, ART. 30B, ART. 30C,ART. 30E I ART. 30F USTAWY Z DNIA 26 LIPCA 1991 R. O PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH (aktualizacja na 29.06.2021 r. - zmiany merytoryczne, tj. wynikające ze zmian prawnych) Pobierz Rozmiar: 98,7 KB Liczba pobrań: 2

OŚWIADCZENIE WNIOSKODAWCY O WIELKOŚCI JEGO GOSPODARSTWA ROLNEGO ALBO GOSPODARSTWA CZŁONKA RODZINY WYRAŻONEJ W HEKTARACH PRZELICZENIOWYCH OGÓLNEJ POWIERZCHNI W ROKU KALENDARZOWYM POPRZEDZAJĄCYM OKRES ŚWIADCZENIOWY (bez zmian) Pobierz Rozmiar: 77,8 KB Liczba pobrań: 1

OŚWIADCZENIE WNIOSKODAWCY O BEZSKUTECZNOŚCI EGZEKUCJI ALIMENTÓW - bez zmian Pobierz Rozmiar: 86,6 KB Liczba pobrań: 1

OŚWIADCZENIE WNIOSKODAWCY O MIEJSCU ZAMIESZKANIA, WIEKU, ZATRUDNIENIU I SYTUACJI EKONOMICZNEJ OSÓB ZOBOWIĄZANYCH WZGLĘDEM OSOBY UPRAWNIONEJ DO ALIMENTACJI, INNYCH NIŻ DŁUŻNIK ALIMENTACYJNY (bez zmian) Pobierz Rozmiar: 385,8 KB Liczba pobrań: 2

WZÓR ZAŚWIADCZENIA O BEZSKUTECZNOŚCI EGZEKUCJI ALIMENTÓW - bez zmian Pobierz Rozmiar: 225,9 KB Liczba pobrań: 0

Aktualności

dodatek węglowy

12.08.2022

Dodatek węglowy

W nawiązaniu do Ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 roku o dodatku węglowym, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie informuje, że wnioski o dodatek węglowy będą przyjmowane od 22 sierpnia 2022 roku. Rekomendujemy składanie wniosków drogą elektroniczną opatrzonych kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnione profilem zaufanym. Tradycyjną wersję papierową wniosku można złożyć w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie, Kosów ul. Główna 23, w godzinach urzędowania Ośrodka. Poniedziałek, środa, czwartek – 7:30-15:30 Wtorek – 7:30 - 17:00 Piątek – 7:30 – 14:00 Wniosek o wypłatę dodatku węglowego składa się w terminie do 30 listopada 2022 roku. Wysokość dodatku węglowego wynosi 3.000 zł. Wniosek o wypłatę dodatku węglowego składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek. Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego. Dodatek węglowy nie przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

Czytaj więcej...
Plakat wydarzenia

31.03.2022

Spotkanie integracyjne dla rodzin ukrainskich i polskich

Serdecznie zapraszamy na warsztaty "Kreatywne Pisanki i Stroiki Świąteczne", które odbędą się 2 kwietnia 2022 r. od godz.  15.00 do 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy, ul. 100-lecia Odzyskania Niepodległości 2, 97-310 Moszczenica.Warsztaty prowadzone będą w dwóch wersjach: dla dorosłych oraz dla dzieci, z udziałem tłumacza.

Czytaj więcej...
Ważna informacja dla uchodźców z Ukrainy dot. pracy

03.03.2022

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w ramach poszukiwania pracy

Gdzie uzyskasz pomoc? Możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy powiatowego urzędu pracy (340 jednostek) lub wojewódzkiego urzędu pracy (16 jednostek) obejmującej wsparcie w znalezieniu pracy, przede wszystkim przez pośrednictwo pracy oraz przez poradnictwo zawodowe. Nawiąż kontakt z urzędem pracy lub Zieloną Linią Skontaktuj się telefonicznie z urzędem pracy lub infolinią tel. 19524 albo udaj się do najbliższego urzędu pracy, gdzie doradca klienta (doradca zawodowy lub pośrednik pracy) porozmawia z Tobą w celu ustalenia Twojej sytuacji i potrzeb. Zapyta Cię m.in. o posiadane kwalifikacje zawodowe, doświadczenie zawodowe, o to jaka praca Cię interesuje, w jakim zawodzie, w jakim wymiarze, itd. Na spotkanie możesz zabrać dokumenty dotyczące Twoich kwalifikacji zawodowych i doświadczenia zawodowego, jeśli takowe posiadasz. Taką pomoc otrzymasz Pośrednictwo pracy Możesz samodzielnie korzystać z Centralnej Bazy Ofert Pracy bez wizyty w urzędzie pracy za pomocą komputera, telefonu lub innych mobilnych urządzeń z dostępem do Internetu (http://oferty.praca.gov.pl). Przeszukiwanie ofert pracy możliwe jest również za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej ePraca (Android oraz iOS). Możesz również skorzystać z pomocy pracownika urzędy pracy, który pomoże Ci przeszukać Centralną Bazę Ofert Pracy (lub inne bazy ofert pracy) i przekaże informacje o dopasowanych ofertach pracy (dane teleadresowe pracodawcy i inne ważne informacje). Informacja o możliwościach uzyskania innej pomocy Pracownik urzędu udzieli Ci również informacji o możliwości uzyskania pomocy od innych instytucji publicznych/fundacji itd. Informacja o zasadach zatrudnienia cudzoziemców Pracownik urzędu udzieli Ci informacji o zasadach zatrudnienia cudzoziemca, w tym wskaże dostępne informacje w Internecie w języku ukraińskim. Pracownik po zapoznaniu się z Twoją sytuacja prawną (posiadany tytuł pobytowy, ewentualne posiadane zezwolenia na pracę, itp.) postara się doradzić najlepszy sposób legalizacji pracy i wskazać w jakich urzędach należy załatwić sprawę i kto powinien złożyć wniosek (czy cudzoziemiec czy pracodawca). Poradnictwo zawodowe Możesz również skorzystać z usług poradnictwa zawodowego realizowanego przez urzędy pracy i centra informacji i planowania kariery zawodowej działające w wojewódzkich urzędach pracy. Aby uzyskać tę pomoc zadzwoń lub udaj się do urzędu pracy. Otrzymasz wsparcie w: wyborze odpowiedniego zawodu zmianie kwalifikacji podjęciu pracy zbadaniu swoich kompetencji, zainteresowań i uzdolnień zawodowych zaplanowaniu rozwoju kariery zawodowej. Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna Po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy możliwe będzie zastosowanie wobec Ciebie pełnego katalogu form pomocy określonej w obowiązujących przepisach. Katalog ten obejmuje m.in.: szkolenia zawodowe, dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej, refundację zatrudnienia (prace interwencyjne, roboty publiczne itd.), zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania do i z miejsca pracy, refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną, itd. Przydatne strony internetowe: https://www.gov.pl/web/granica - informacje o pomocy państwa Polskiego dla uchodźców z Ukrainy (w tym w j. ukrańskim) https://lang-psz.praca.gov.pl/uk – dostępne w języku ukraińskim informacje o pomocy urzędów pracy, dane kontaktowe urzędów pracyhttps://zielonalinia.gov.pl/zielona-linia-wersja-rosyjska-34234 (j. rosyjski) (informacje o ofertach pracy, o pomocy urzędów pracy) https://oferty.praca.gov.pl/ - baza ofert pracy (w tym część informacji w języku ukraińskim) https://eures.praca.gov.pl – baza ofert pracy w Europie (dostępne tłumaczenie na j. ukraiński)

Czytaj więcej...
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy

03.03.2022

Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. W materiale znalazły się praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim. Materiał przygotowany dla rodziców uczniów przybywających z Ukrainy zawiera informację o dokumentach, jakie są wymagane, aby zapisać dziecko do szkoły. Przyjęcie do szkoły wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje z urzędu, a inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, potrzebny jest kontakt z urzędem gminy.   Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym. 

Czytaj więcej...
Ważna informacja dla uchodźców z Ukrainy

03.03.2022

Apel do obywateli Ukrainy o zarejestrowanie swojego pobytu na terenie gminy Moszczenica

Aby móc udzielić obywatelom Ukrainy wsparcia rzeczowego czy finansowego apelujemy o zarejestrowanie Państwa pobytu na terenie Ziemi Piotrkowskiej w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej tel. 44 61 69 597, 44 61 69 579, e-mail: gops@moszczenica.pl. Важлива інформація для біженців з України! Для забезпечення допомоги речами або фінансово зверніться для реєстрації побуту на території регіону Пьотркува Трибунальського в Осередок Соціальної Допомоги Ґміни tel. 44 61 69 597, 44 61 69 579, e-mail: gops@moszczenica.pl. Apelujemy do mieszkańców Gminy Moszczenica, którzy udzielili schronienia uchodźcom z Ukrainy, o zgłaszanie tego faktu do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie ul. Główna 23 tel: 44 61 69 597; 44 61 69 579; e-mail: gops@moszczenica.eu Mieszkańców, którzy chcą bezinteresownie zaoferować miejsca noclegowe prosimy o kontakt z gminnym koordynatorem p. Eweliną Ostrowską, tel. 44 61 69 623 wew. 118. Każde zaoferowane miejsce noclegowe będzie weryfikowane przez GOPS pod kątem warunków mieszkaniowych - dostosowania pomieszczeń do natychmiastowego zamieszkania przez uchodźców. Ponadto, należy pamiętać, że bezinteresowna pomoc w formie udostępnienia miejsca zamieszkania może mieć charakter długoterminowy. Wszyscy, którzy chcą przyłączyć się do akcji pomocy dla uchodźców z Ukrainy organizowanej na terenie naszej Gminy uprzejmie informujemy, że Urząd Gminy w Moszczenicy wskazał jako oficjalne miejsce zbiórki punkt udostępniony przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy, Ochotniczą Straż Pożarną w Moszczenicy, 86. PDH Knieja im. Stefana Karaszewskiego w Moszczenicy oraz Stowarzyszenie „Wspólnie dla Gminy Moszczenica” budynek OSP w Moszczenicy przy ul. Piotrkowskiej 4. Dary można przekazywać w dni robocze w godzinach 10.00 -20.00, a w niedziele przez 40 minut po każdej Mszy św. Zebrane dary będą rozdysponowywane zarówno do zorganizowanych konwojów jadących na Ukrainę, jak i bezpośrednio do uchodźców znajdujących się na terenie naszej Gminy. Dystrybucję pomocy w postaci zebranych darów będzie koordynował GOPS w Moszczenicy. W przypadku zebrania dużych ilości darów w ramach przeprowadzenia zorganizowanych akcji przez inne osoby czy też jednostki prosimy o wcześniejsze poinformowanie OSP w Moszczenicy. Pomoc finansową można kierować na specjalnie utworzone przez Powiat Piotrkowski konto nr 53 2030 0045 1110 0000 0138 0140 W tytule przelewu wpisujemy: Obywatelom Ukrainy - Powiat Piotrkowski. Інформацію про гуманітарну акцію, яка проводиться в Пьотрківському повіті, можна знайти за посиланням https://www.powiat-piotrkowski.pl/akcja-humanitarna Informacje dotyczące prowadzonej akcji humanitarnej na terenie Powiatu Piotrkowskiego zamieszczone są pod linkiem https://www.powiat-piotrkowski.pl/akcja-humanitarna Uruchomiona została rządowa strona internetowa www.pomagamukrainie.gov.pl, która umożliwi koordynację pomocy humanitarnej, skierowanej do osób potrzebujących pomocy oraz organizacji i osób zainteresowanych jej udzielaniem.

Czytaj więcej...
Informacja w sprawie zasad przyznawania i wypłacania dodatku osłonowego

11.01.2022

Informacja w sprawie zasad przyznawania i wypłacania dodatku osłonowego

W dniu 4 stycznia 2022r. weszła w życie ustawa z dnia 17 grudnia 2021r. o dodatku osłonowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 1). Wnioski o dodatek osłonowy będą dostępne do pobrania w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie, Kosów, ul. Główna 23, od dnia 17 stycznia 2022 r. Komu przysługuje dodatek osłonowy – kryteria dochodowe: w gospodarstwie jednoosobowym przeciętny miesięczny dochód nie przekracza kwoty 2100,00 zł. na osobę; w gospodarstwie wieloosobowym przeciętny miesięczny dochód nie przekracza kwoty 1500,00 zł. na osobę. W przypadku przekroczenia dochodu stosuje się zasadę „złotówka za złotówkę” Dodatku osłonowego poniżej 20,00 zł. nie wypłaca się. Komu przysługuje dodatek osłonowy: osobom posiadającym obywatelstwo polskie mieszkającym i przebywającym na terenie RP. cudzoziemcom mieszkającym i przebywającym na terenie RP na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt czasowy zamieszkującym i przebywającym w RP obywatelom państw UE, EFTA, EOG lub Konfederacji Szwajcarskiej posiadającym prawo pobytu lub stałego pobytu w RP Wysokość dodatku osłonowego. Wysokość dodatku osłonowego zależy od ilości osób w gospodarstwie domowym oraz od głównego źródła ogrzewania gospodarstwa domowego. Dodatek osłonowy wynosi rocznie: 400,00 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego; 600,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób; 850,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób; 1150,00 zł. dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób. W przypadku gdy źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe (groszek, ekogroszek, pellet – drewno z odzysku, trociny), kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe (zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi), stawki dodatku osłonowego w stosunku rocznym wynoszą:500,00 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;750,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób; 1437,50 zł. dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób. Sposób wypłaty dodatku osłonowego: Dodatek wypłaca się w 2 równych ratach w terminach : I rata do 31 marca 2022r., II rata do 2 grudnia 2022r. W przypadku złożenia wniosku później niż na dwa miesiące przed upływem tych terminów dodatek wypłacany jest jednorazowo. Termin i sposób składania wniosków: Wnioski na dodatek osłonowy składa się do 31 października 2022r. Wnioski złożone po 31 października 2022 r. pozostawia się bez rozpoznania. Wnioski składa się osobiście w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie, Kosów ul. Główna 23, Poniedziałek, środa, czwartek - w godz. 7.30 – 15.00 Wtorek – w godz. 7:30-17:00 Piątek – w godz. 7:30-14:00 lub drogą elektroniczną (wymagany podpis elektroniczny lub profil zaufany). Przyznanie dodatku osłonowego nie wymaga wydania decyzji. Wydanie decyzji wymagane jest przy odmowie przyznania dodatku, uchyleniu lub zmianie prawa do tego dodatku oraz rozstrzygnięciu w sprawie nienależnie pobranego dodatku. Wnioskodawcy przesyłana jest drogą elektroniczną informacja o przyznaniu dodatku. W przypadku braku adresu poczty elektronicznej wnioskodawcy udzielana jest informacja o możliwości odebrania informacji o przyznaniu dodatku w miejscu składania wniosku. Ustalenie prawa do dodatku osłonowego. Przez gospodarstwo domowe rozumie się : osobę fizyczną, samotnie zamieszkującą i gospodarującą lub osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione, pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo wieloosobowe). Wysokość przeciętnego, miesięcznego dochodu ustalana jest na podstawie dochodów osiągniętych w przedostatnim roku kalendarzowym w przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2022r. tj. za rok 2020, a w przypadku wniosków złożonych od 1 sierpnia 2022r. na podstawie dochodów osiągniętych w ostatnim roku kalendarzowym tj. za rok 2021. Wyliczenie dochodu odbywa się na podstawie definicji dochodu i sposobie wyliczania z ustawy o świadczeniach rodzinnych. Uwaga: jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. Pozyskiwanie danych do ustalenia prawa do dodatku osłonowego: Dochody pozyskiwane samodzielnie przez organ przyznający : dochód wynikający z definicji z ustawy o świadczenia rodzinnych tj. dochód po odliczeniu kwot alimentów czyli przychód – koszty uzyskania – należny podatek dochodowy – składki społeczne – składki zdrowotne dochody osób rozliczających się na podstawie ryczałtu.Dochody deklarowane przez klienta w oświadczeniach do wniosku o dodatek osłonowy: dochody niepodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (wyszczególnione w części III wniosku) dochody z gospodarstwa rolnego na podstawie podanej wielkości gospodarstwa w części IV wniosku. Organ ma prawo do weryfikacji danych zawartych we wnioskach poprzez wezwanie do uzupełnienia wniosku o brakujące dokumenty z terminem 14 dniowym ,pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia . Nienależnie pobrane dodatki osłonowe podlegają zwrotowi. Inne informacje:Od dnia wejścia w życie ustawy o dodatku osłonowym tj. od dnia 4 stycznia 2022r. do dnia 31 grudnia 2022r. złożone w tym okresie wnioski o dodatek energetyczny pozostawia się bez rozpoznania.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka