Fundusz Alimentacyjny

ZASADY PRZYZNAWANIA ŚWIADCZEŃ Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO

Bezskuteczność egzekucji - oznacza egzekucję, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych, albo postępowanie upadłościowe, w toku którego w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie otrzymano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych;  za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w szczególności z powodu:

  • braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą,
  • braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą.

Dłużnik alimentacyjny - jest to osoba zobowiązaną do alimentów na podstawie tytułu wykonawczego, przeciwko której egzekucja okazała się bezskuteczna.

Instytucja zapewniająca całodobowe utrzymanie - oznacza to dom pomocy społecznej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, a także szkołę wojskową lub inną szkołę, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatne pełne utrzymanie.

Okres świadczeniowy - oznacza to okres, na jaki ustala się prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego, tj. od dnia 1 października do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Organ prowadzący postępowanie egzekucyjne – oznacza to organ, który prowadzi egzekucję, albo syndyka wyznaczonego w postępowaniu upadłościowym dłużnika.

Organ właściwy dłużnika - oznacza to wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika alimentacyjnego.

Organ właściwy wierzyciela - oznacza to wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.

Osoba uprawniona - oznacza to osobę uprawnioną do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.

Rodzina - oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: rodziców osoby uprawnionej, małżonka rodzica osoby uprawnionej, osobę, z którą rodzic osoby uprawnionej wychowuje wspólne dziecko, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia oraz dziecko, które ukończyło 25 rok życia otrzymujące świadczenia z funduszu alimentacyjnego lub legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1518 z późn. zm.) albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów ( Dz. U. z 2016 r. poz. 162 z późn. zm.), a także osobę uprawnioną.

Do rodziny nie zalicza się:

  • dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego,
  • dziecka pozostającego w związku małżeńskim,
  • pełnoletniego dziecka posiadającego dziecko,
  • rodzica osoby uprawnionej zobowiązanego tytułem wykonawczym pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd do alimentów na jej rzecz.

Szkoła - oznacza to szkołę podstawową, szkołę ponadpodstawową oraz szkołę artystyczna, w której jest realizowany obowiązek szkolny i obowiązek nauki a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno- wychowawczy dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, a także ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

Szkoła wyższa - oznacza to uczelnię w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, oraz kolegium pracowników służb społecznych.

Utrata dochodu - oznacza to utratę dochodu spowodowaną:

  • uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego,
  • utratą zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych,
  • utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
  • utratą zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej, renty socjalnej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym,
  • wykreśleniem z rejestru pozarolniczej działalności gospodarczej lub zawieszeniem jej wykonywania w rozumieniu art. 16b ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników lub art. 36aa ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych,
  • utratą zasądzonych świadczeń alimentacyjnych w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do tych świadczeń,
  • utratą zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
  • utratą świadczenia rodzicielskiego,
  • utratą zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.
  • utratą stypendium doktoranckiego określonego w art. 209 ust. 1 i 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także zgodnie z przepisem przejściowym: art. 336 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce utratą dotychczasowego stypendium doktoranckiego określonego w art. 200 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym,
  • obniżeniem wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub obniżeniem dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych z powodu przeciwdziałania COVID-19 (na podstawie art. 15oa ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych),
  • utratą dodatku solidarnościowego przyznanego na podstawie ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19.

Uzyskanie dochodu - oznacza to uzyskanie dochodu spowodowane:

  • zakończeniem urlopu wychowawczego,

  • uzyskaniem zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych,
  • uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
  • uzyskaniem zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej, renty socjalnej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym,
  • rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej lub wznowieniem jej wykonywania po okresie zawieszenia w rozumieniu art. 16b ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników lub art. 36aa ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych,
  • uzyskaniem zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
  • uzyskaniem świadczenia rodzicielskiego,
  • uzyskaniem zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,
  • uzyskaniem stypendium doktoranckiego określonego w art. 209 ust. 1 i 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także zgodnie z art. 336 pkt 1 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce uzyskaniem dotychczasowego stypendium doktoranckiego określonego w art. 200 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym,
  • uzyskaniem dodatku solidarnościowego przyznanego na podstawie ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19.
W przypadku, gdy prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego ustala się na dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego, ustalając dochód uwzględnia się tylko dochód dziecka.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują:

  • obywatelom polskim,
  • cudzoziemcom:
    • jeżeli wynika to z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym,
    • przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej oraz zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okoliczności, o której mowa w art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2018 r. poz. 2094 i 2399)
    • przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z uzyskaniem statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli w/w osoby zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres świadczeniowy, w którym otrzymują świadczenia z funduszu alimentacyjnego, chyba że dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek osoby uprawnionej lub jej przedstawiciela ustawowego.

Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego ustala się na okres świadczeniowy począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek do organu właściwego wierzyciela, nie wcześniej niż od początku okresu świadczeniowego do końca tego okresu.

Wnioski składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej:

  • do ukończenia 18 roku życia,
  • gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia,
  • w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności-bezterminowo.

W przypadku osób ubiegających się o świadczenie na okres świadczeniowy 2020/2021 świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 900,00 zł.

W przypadku, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie przekracza kwotę 900,00 zł o kwotę nie wyższą niż kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługującego danej osobie uprawnionej w okresie świadczeniowym, na który jest ustalane prawo do tego świadczenia, świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje w wysokości różnicy między kwotą świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługującego danej osobie uprawnionej a kwotą, o którą został przekroczony dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej, niż 500,00 zł.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:

  • została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub pieczy zastępczej,
  • zawarła związek małżeński.

Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są przyjmowane od dnia 1 sierpnia danego roku, a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną - od dnia 1 lipca danego roku.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi  dokumentami w okresie:

  • do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik danego roku następuje do dnia 31 października tego roku.
  • od 1 września do 30 września danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia  30 listopada tego roku.
  • od 1 października do 31 października danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 grudnia tego roku.
  • od 1 listopada  do  30  listopada  danego  roku,  ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.
  • od 1 grudnia danego  roku  do  31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Wniosek i załączniki: https://www.gov.pl/web/rodzina/x-wiadczenia-z-funduszu-alimentacyjnego111

Pozostałe pliki

Zaświadczenie o zarobkach Pobierz Rozmiar: 21,3 KB Liczba pobrań: 3

WNIOSEK O USTALENIE PRAWA DO ŚWIADCZEŃ Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO (aktualizacja na 29.06.2021 r. - zmiany merytoryczne, tj. wynikające ze zmian prawnych) Pobierz Rozmiar: 129,4 KB Liczba pobrań: 2

ZAŁĄCZNIK DO WNIOSKU O USTALENIE PRAWA DO ŚWIADCZEŃ Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO - bez zmian Pobierz Rozmiar: 103,2 KB Liczba pobrań: 2

OŚWIADCZENIE WNIOSKODAWCY O DOCHODACH SWOICH ALBO CZŁONKA RODZINY OSIĄGNIĘTYCH W ROKU KALENDARZOWYM POPRZEDZAJĄCYM OKRES ŚWIADCZENIOWY INNYCH NIŻ DOCHODY PODLEGAJĄCE OPODATKOWANIU NA ZASADACH OKREŚLONYCH W ART. 27, ART. 30B, ART. 30C,ART. 30E I ART. 30F USTAWY Z DNIA 26 LIPCA 1991 R. O PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH (aktualizacja na 29.06.2021 r. - zmiany merytoryczne, tj. wynikające ze zmian prawnych) Pobierz Rozmiar: 98,7 KB Liczba pobrań: 2

OŚWIADCZENIE WNIOSKODAWCY O WIELKOŚCI JEGO GOSPODARSTWA ROLNEGO ALBO GOSPODARSTWA CZŁONKA RODZINY WYRAŻONEJ W HEKTARACH PRZELICZENIOWYCH OGÓLNEJ POWIERZCHNI W ROKU KALENDARZOWYM POPRZEDZAJĄCYM OKRES ŚWIADCZENIOWY (bez zmian) Pobierz Rozmiar: 77,8 KB Liczba pobrań: 1

OŚWIADCZENIE WNIOSKODAWCY O BEZSKUTECZNOŚCI EGZEKUCJI ALIMENTÓW - bez zmian Pobierz Rozmiar: 86,6 KB Liczba pobrań: 1

OŚWIADCZENIE WNIOSKODAWCY O MIEJSCU ZAMIESZKANIA, WIEKU, ZATRUDNIENIU I SYTUACJI EKONOMICZNEJ OSÓB ZOBOWIĄZANYCH WZGLĘDEM OSOBY UPRAWNIONEJ DO ALIMENTACJI, INNYCH NIŻ DŁUŻNIK ALIMENTACYJNY (bez zmian) Pobierz Rozmiar: 385,8 KB Liczba pobrań: 2

WZÓR ZAŚWIADCZENIA O BEZSKUTECZNOŚCI EGZEKUCJI ALIMENTÓW - bez zmian Pobierz Rozmiar: 225,9 KB Liczba pobrań: 0

Aktualności

płomień

22.02.2023

Dodatek z tytułu refundacji podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2023 roku

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy, ul. Piotrkowska 13, 97-310 Moszczenica informuje, iż od dnia 1 marca 2023 roku rozpocznie wydawanie i przyjmowanie wniosków o wypłatę refundacji podatku VAT za dostarczone paliwo gazowe w okresie od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku służące do celów ogrzania domów. Wniosek o wypłatę dodatku składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek. Wniosek składa odbiorca końcowy na którego jest wystawiona faktura rozliczeniowa(nie dotyczy faktury proforma, czy faktury prognozowanej). Zwrot VAT za gaz w 2023 dla gospodarstw domowych ogrzewających się gazem ziemnym przewiduje ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. z 2022 r., poz. 2687). Zwrot podatku VAT za gaz nie przysługuje w przypadku skorzystania z dodatku węglowego, czy z innych źródeł ciepła. Wnioski można składać nie później niż do dnia 29 lutego 2024 roku: drogą elektroniczną za pomocą platformy e PUAP. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę refundacji podatku VAT za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. drogą tradycyjną w formie papierowo w siedzibie GOPS: Poniedziałek: 7:30-10:30 Wtorek: 7:30-17:00 Środa: 12:30-15:30 Czwartek: 7:30-10:30 We wnioskach należy wskazywać numer rachunku bankowego, na który będzie przekazywana wypłata przyznanego dodatku, jak również konieczne jest wskazanie adresu skrzynki mailowej celem przekazania informacji o przyznaniu dodatku. Do wniosku o zwrot podatku VAT za gaz należy załączyć: umowę zawartą przez odbiorcę paliw gazowych z przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami gazowymi lub jej kopię, fakturę rozliczeniową dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do odbiorcy końcowego przez to przedsiębiorstwo energetyczne, dowód uiszczenia zapłaty za tę fakturę. Przyznanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta refundacji podatku VAT nie wymaga wydania decyzji. Jedynie odmowa przyznania zwrotu podatku VAT, uchylenie lub zmiana wysokości refundacji podatku VAT oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranej refundacji podatku VAT wymagają wydania decyzji urzędu. Komu będzie przysługiwał: Dodatek przewidziany jest dla osób o najniższych dochodach. Progi dochodowe będą analogiczne jak w przypadku dodatku osłonowego, czyli: 2 100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1 500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku w okresie od dnia 01.01.2023 roku do dnia 31.07.2023 roku organ będzie brał pod uwagę przeciętny miesięczny dochód członków gospodarstwa domowego osiągnięty w roku bazowym 2021, zaś w przypadku złożenia wniosku w okresie od dnia 01.08.2023 roku do dnia 29.02.2024 roku – za rok bazowy 2022. Warunek konieczny: Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku o wypłatę refundacji podatku VAT za dostarczone paliwo gazowe w roku 2023 jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do dnia wejścia w życie ustawy tj. do dnia 21 grudnia 2022 roku, albo później w przypadku głównego źródła ogrzewania wpisanego lub zgłoszonego po raz pierwszy do CEEB. Kwota dodatku: Dodatek będzie wypłacany jako równowartość VAT-u na podstawie faktury rozliczeniowej za gaz ziemny. UWAGA!!! Ostateczny termin składania wniosków upływa 29 lutego 2024 roku. Bez względu na formę złożenia wniosku (elektronicznie, papierowo), należy do niego dołączyć Klauzulę informacyjną administratora danych osobowych.

Czytaj więcej...
Węgiel

07.11.2022

DODATEK WĘGLOWY ORAZ DODATEK NA INNE ŹRÓDŁA CIEPŁA – po zmianach ustawowych

Informujemy, iż gospodarstwa domowe, które otrzymały odmowę przyznania dodatku węglowego, dodatku na pozostałe źródła ogrzewania lub których wniosek pozostał bez rozpatrzenia z powodu: braku wpisu źródła ciepła do CEEB, lub dokonania wpisu źródła ciepła do CEEB po 11 sierpnia 2022r., lub pod tym samym adresem zamieszkuje inne gospodarstwo domowe, które już otrzymało dodatek węglowy/dodatek na inne źródła ogrzewania (pellet drzewny, drewno kawałkowe, gaz LPG, olej opałowy), mogą w terminie do 30 listopada 2022r. ponownie złożyć wniosek o przyznanie tego dodatku. Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego i spełnieniu ustawowych przesłanek dodatek może być przyznany. Szczegółowe informacje: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy, ul. Piotrkowska 13 (budynek po byłym Gimnazjum), tel. 44 616 95 97. Wnioski o dodatek można składać do GOPS w Moszczenicy Wnioski o wypłatę dodatku będzie można składać do 30 listopada 2022 r.

Czytaj więcej...
GODZINY PRZYJMOWANIA INTERESANTÓW

29.09.2022

GODZINY PRZYJMOWANIA INTERESANTÓW

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Moszczenicy informuje, że od dnia 3 października 2022 roku interesanci (bez względu na rodzaj załatwianej sprawy) będą obsługiwani w godzinach jak niżej: Poniedziałek: 7:30 – 10:30 Wtorek: 7:30-17:00 Środa: 12:30 – 15:30 Czwartek: 7:30-10:30

Czytaj więcej...
INFORMACJA W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA DODATKÓW NA WĘGIEL

29.09.2022

INFORMACJA W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA DODATKÓW NA WĘGIEL

INFORMACJA W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA DODATKÓW NA WĘGIEL (aktualizacja) W dniu 12 sierpnia 2022r. weszła w życie ustawa z dnia 5 sierpnia 2022r. o dodatku węglowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 1692). I) Komu przysługuje dodatek węglowy – kryteria dochodowe: Brak kryterium dochodowego. II) Komu przysługuje dodatek węglowy: Osobom mieszkającym w gospodarstwach domowych w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe , kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe zasilane paliwami stałymi czyli węglem kamiennym, brykietem lub peletem, paliwami węglopochodnymi np. ekogroszek, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. III) Gospodarstwo domowe – definicja. Przez gospodarstwo domowe rozumie się: osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo 1 osobowe); osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe). Jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. Obowiązuje zasada jeden dodatek na jeden adres zamieszkania. W przypadku złożenia więcej niż jednego wniosku na ten sam adres, dodatek przysługuje temu wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania. IV) Wysokość dodatku węglowego: Dodatek węglowy wynosi 3000,00 zł i płatny jest jednorazowo w ciągu 60 dni od złożenia wniosku o dodatek węglowy. V) Warunek otrzymania dodatku węglowego: Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie przez właściciela nieruchomości źródła ogrzewania nieruchomości do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Nie można otrzymać wsparcia na kilka źródeł ciepła znajdujących się w gospodarstwie domowym. VI) Termin i sposób składania wniosków: Wnioski na dodatek węglowy składa się do 30 listopada 2022r. Wnioski złożone po 30 listopada pozostawia się bez rozpoznania. Wnioski można składać: drogą elektroniczną za pomocą platformy e PUAP W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła za pomocą środków komunikacji elektronicznej (ePUAP) wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym. drogą tradycyjną tj. papierowo w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Moszczenicy ul. Piotrkowska 13 wejście B (od 3 października 2022 roku) VII) Uwagi: Informacje podawane we wnioskach o dodatek węglowy składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Nienależnie pobrane dodatki węglowe podlegają zwrotowi.

Czytaj więcej...
INFORMACJA W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA DODATKÓW NA INNE ŹRÓDŁA CIEPŁA

29.09.2022

INFORMACJA W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA DODATKÓW NA INNE ŹRÓDŁA CIEPŁA

INFORMACJA W SPRAWIE ZASAD PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA DODATKÓW NA PELLET DRZEWNY, DREWNO KAWAŁKOWE, GAZ LPG ORAZ KOCIOŁ OLEJOWY. W dniu 20 września 2022r. weszła w życie ustawa z dnia 15 września 2022r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1967). I) Komu przysługuje dodatek węglowy – kryteria dochodowe: Brak kryterium dochodowego. II) Komu przysługują dodatki: Dodatek dla gospodarstw domowych przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła gospodarstwa domowego jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, albo kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, albo kocioł olejowy zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561, 1576 i 1967), do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy III) Gospodarstwo domowe – definicja. Przez gospodarstwo domowe rozumie się: osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo 1 osobowe); osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe). Jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. Obowiązuje zasada jeden dodatek na jeden adres zamieszkania. W przypadku złożenia więcej niż jednego wniosku na ten sam adres, dodatek przysługuje temu wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania. IV) Wysokość dodatków: Dodatek dla gospodarstwa domowego wynosi: 3000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego; 1000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym; 500 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG; 2000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy. V) Warunek otrzymania dodatku: Warunkiem otrzymania dodatków jest wpis lub zgłoszenie przez właściciela nieruchomości źródła ogrzewania nieruchomości do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Nie można otrzymać wsparcia na kilka źródeł ciepła znajdujących się w gospodarstwie domowym. VI) Termin i sposób składania wniosków: Wnioski na dodatki składa do 30 listopada 2022r. Wnioski złożone po 30 listopada pozostawia się bez rozpoznania. Wnioski można składać: drogą elektroniczną za pomocą platformy e PUAP W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła za pomocą środków komunikacji elektronicznej (ePUAP) wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym. drogą tradycyjną tj. papierowo w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Moszczenicy ul. Piotrkowska 13 wejście B (od 3 października 2022 roku) VII) Uwagi: Informacje podawane we wniosku składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Nienależnie pobrane dodatki podlegają zwrotowi. Wniosek został określony Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 20 września 2022 roku w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku dla dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła (Dz. U. z 2022 roku poz. 1974).

Czytaj więcej...
Ogłoszenie Kierownika GOPS

08.09.2022

Ogłoszenie

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie informuje mieszkańców Gminy Moszczenica, że w dniach od 12 września do 16 września 2022 roku odbywać się będzie przeprowadzka Ośrodka z Kosowa do Moszczenicy. W związku z tym, dla zachowania ciągłości, obsługa interesantów będzie odbywać się w następujący sposób: od poniedziałku 12 września 2022 roku do czwartku 15 września 2022 roku, w godzinach 8:00-14:00 pracownicy GOPS będą obsługiwać interesantów w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu przy ulicy 100-lecia Odzyskania Niepodległości 2; w piątek 16 września 2022 roku obsługa interesantów nie będzie prowadzona; wypłaty gotówkowe w Kasie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zaplanowane w okresie 12-16 września 2022 roku będą prowadzone bez zmiany w Kosowie, ul. Główna 23. Od dnia 19 września 2022 roku (poniedziałek) zapraszamy do nowej siedziby Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Moszczenicy przy ul. Piotrkowskiej 13 (budynek po byłym gimnazjum, wejście nową klatką schodową od strony parkingu), w godzinach urzędowania jak dotychczas. Za utrudnienia przepraszamy.

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka