Ważna informacja dla uchodźców z Ukrainy dot. pracy

03.03.2022

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w ramach poszukiwania pracy

Gdzie uzyskasz pomoc?

Możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy powiatowego urzędu pracy (340 jednostek) lub wojewódzkiego urzędu pracy (16 jednostek) obejmującej wsparcie w znalezieniu pracy, przede wszystkim przez pośrednictwo pracy oraz przez poradnictwo zawodowe.

Nawiąż kontakt z urzędem pracy lub Zieloną Linią

Skontaktuj się telefonicznie z urzędem pracy lub infolinią tel. 19524 albo udaj się do najbliższego urzędu pracy, gdzie doradca klienta (doradca zawodowy lub pośrednik pracy) porozmawia z Tobą w celu ustalenia Twojej sytuacji i potrzeb. Zapyta Cię m.in. o posiadane kwalifikacje zawodowe, doświadczenie zawodowe, o to jaka praca Cię interesuje, w jakim zawodzie, w jakim wymiarze, itd.

Na spotkanie możesz zabrać dokumenty dotyczące Twoich kwalifikacji zawodowych i doświadczenia zawodowego, jeśli takowe posiadasz.

Taką pomoc otrzymasz

Pośrednictwo pracy

Możesz samodzielnie korzystać z Centralnej Bazy Ofert Pracy bez wizyty w urzędzie pracy za pomocą komputera, telefonu lub innych mobilnych urządzeń z dostępem do Internetu (http://oferty.praca.gov.pl). Przeszukiwanie ofert pracy możliwe jest również za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej ePraca (Android oraz iOS).

Możesz również skorzystać z pomocy pracownika urzędy pracy, który pomoże Ci przeszukać Centralną Bazę Ofert Pracy (lub inne bazy ofert pracy) i przekaże informacje o dopasowanych ofertach pracy (dane teleadresowe pracodawcy i inne ważne informacje).

Informacja o możliwościach uzyskania innej pomocy

Pracownik urzędu udzieli Ci również informacji o możliwości uzyskania pomocy od innych instytucji publicznych/fundacji itd.

Informacja o zasadach zatrudnienia cudzoziemców

Pracownik urzędu udzieli Ci informacji o zasadach zatrudnienia cudzoziemca, w tym wskaże dostępne informacje w Internecie w języku ukraińskim. Pracownik po zapoznaniu się z Twoją sytuacja prawną (posiadany tytuł pobytowy, ewentualne posiadane zezwolenia na pracę, itp.) postara się doradzić najlepszy sposób legalizacji pracy i wskazać w jakich urzędach należy załatwić sprawę i kto powinien złożyć wniosek (czy cudzoziemiec czy pracodawca).

Poradnictwo zawodowe

Możesz również skorzystać z usług poradnictwa zawodowego realizowanego przez urzędy pracy i centra informacji i planowania kariery zawodowej działające w wojewódzkich urzędach pracy. Aby uzyskać tę pomoc zadzwoń lub udaj się do urzędu pracy.

Otrzymasz wsparcie w:

  • wyborze odpowiedniego zawodu
  • zmianie kwalifikacji
  • podjęciu pracy
  • zbadaniu swoich kompetencji, zainteresowań i uzdolnień zawodowych
  • zaplanowaniu rozwoju kariery zawodowej.
Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna

Po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy możliwe będzie zastosowanie wobec Ciebie pełnego katalogu form pomocy określonej w obowiązujących przepisach. Katalog ten obejmuje m.in.:

  • szkolenia zawodowe,
  • dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej,
  • refundację zatrudnienia (prace interwencyjne, roboty publiczne itd.),
  • zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania do i z miejsca pracy,
  • refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną, itd.
Przydatne strony internetowe:

https://www.gov.pl/web/granica - informacje o pomocy państwa Polskiego dla uchodźców z Ukrainy (w tym w j. ukrańskim)

https://lang-psz.praca.gov.pl/uk – dostępne w języku ukraińskim informacje o pomocy urzędów pracy, dane kontaktowe urzędów pracy

https://zielonalinia.gov.pl/zielona-linia-wersja-rosyjska-34234 (j. rosyjski) (informacje o ofertach pracy, o pomocy urzędów pracy)

https://oferty.praca.gov.pl/ - baza ofert pracy (w tym część informacji w języku ukraińskim) https://eures.praca.gov.pl – baza ofert pracy w Europie (dostępne tłumaczenie na j. ukraiński)

Pozostałe pliki

Informacja w języku ukraińskim Pobierz Rozmiar: 2,3 MB Liczba pobrań: 3

Ulotka w języku ukraińskim Pobierz Rozmiar: 1,1 MB Liczba pobrań: 1

Aktualności

12.12.2023

GOPS szuka logopedy

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy szuka specjalisty do świadczenia zajęć rewalidacyjno - wychowawczych (zajęcia logopedyczne) z osobą dorosłą z zaburzeniami psychicznymi w miejscu zamieszkania

Czytaj więcej...
Opieka wytchnieniowa

09.11.2023

OPIEKA WYTCHNIENIOWA - Edycja 2024

Opieka wytchnieniowa - wsparcie kierowane do członków rodzin lub opiekunów dzieci/osób dorosłych z niepełnosprawnościami. W związku z ogłoszonym naborem wniosków w ramach Programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, informujemy, że na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zamieszczono stosowny komunikat oraz ogłoszenie o naborze wniosków. Link do strony ze szczegółowymi informacjami: https://www.gov.pl/web/rodzina/nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego–edycja-2024

Czytaj więcej...
Logo Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową

26.10.2023

Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy informuje, że następcą Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa jest Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową (FEPŻ). Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową to program współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oferujący pomoc żywnościową w formie paczek lub posiłków dla osób najbardziej potrzebujących, a także możliwość udziału w tzw. działaniach towarzyszących. Za wdrażanie Programu odpowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej jako Instytucja Zarządzająca. Program będzie realizowany przez najbliższe 7 lat – do 2029 r., a jego łączny budżet to aż 583 mln EUR. W ramach Programu będą realizowane następujące operacje: Zakup żywności dostarczanej do magazynów organizacji partnerskich w celu dystrybucji wśród osób najbardziej potrzebujących. Wsparcie organizacji partnerskich w realizacji dystrybucji żywności, w tym w obszarze transportu, magazynowania i administracji. Realizacji działań towarzyszących dla odbiorców pomocy żywnościowej, mających na celu ich włączenie społeczne. Wsparcie organizacji partnerskich w pozyskiwaniu dodatkowej żywności pochodzącej z darowizn celem jej przekazania do odbiorców Programu. Poniżej umieszczamy bezpośredni link do strony internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dedykowanej dla Programu https://www.gov.pl/web/rodzina/fundusze-europejskie-na-pomoc-zywnosciowa-2021-2027

Czytaj więcej...

26.09.2023

GOPS szuka socjoterapeuty

GOPS szuka specjalisty do świadczenia zajęć socjoterapeutycznych dla osoby dorosłej z zaburzeniami psychicznymi w jej miejscu zamieszkania.

Czytaj więcej...

06.09.2023

GOPS szuka socjoterapeuty

GOPS szuka specjalisty do świadczenia zajęć socjoterapeutycznych dla osoby dorosłej z zaburzeniami psychicznymi w jej miejscu zamieszkania.

Czytaj więcej...
Grupa wsparcia JA-TY-MY KOBIETY

28.08.2023

Nowa Grupa Wsparcia „JA-TY-MY KOBIETY”

Grupa wsparcia ma charakter otwarty. Dedykowana jest mieszkankom Gminy Moszczenica, które z uwagi na sytuacje występujące w ich rodzinach chcą otrzymać wsparcie i zrobić coś pozytywnego dla siebie. Oferta skierowana jest do wszystkich kobiet z terenu gminy Moszczenica, które: doświadczają lub doświadczały przemocy w przeszłości, które chcą zdobyć wiedzę o mechanizmach przemocy i swoich prawach, dowiedzieć się, jak chronić przed przemocą siebie i swoich bliskich, w szczególności dzieci, uzyskać wsparcie oraz poznać inne kobiety będące w podobnych sytuacjach wychowywały się w rodzinach z problemem uzależnienia od alkoholu, są w związkach z osobą uzależnioną, są rodzicem osoby uzależnionej, mają w swojej rodzinie/środowisku osoby uzależnione. Sesje grupowe to możliwość przyjrzenia się swoim odczuciom i zachowaniom w kontakcie z innymi ludźmi. Spotkania pozwalają wymieniać się doświadczeniami i własnymi sposobami radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych. Spotkania grupowe dają też możliwość odkrywania podobieństwa pomiędzy uczestnikami, zmniejsza to poczucie osamotnienia, wyobcowania, umożliwia otrzymywanie i udzielanie wsparcia oraz informacji zwrotnych. Podczas spotkań będziesz mogła: dowiedzieć się więcej o przemocy i problemie alkoholowym, sposobach ich zapobiegania i twoich prawach, podzielić się swoimi doświadczeniami, zostać wysłuchaną przez kobiety znajdujące się w podobnej sytuacji, wzmocnić poczucie własnej wartości, nabrać sił do zmiany swojej sytuacji. Jeżeli: doświadczasz lub doświadczałaś w przeszłości jakiejkolwiek formy przemocy, niepokoi cię sposób, w jaki jesteś traktowana, pochodzisz z rodziny z problemem alkoholowym, żyjesz w rodzinie z takim problemem, poszukujesz wsparcia i wzmocnienia, hcesz skończyć z poczuciem osamotnienia i izolacji, zapisz się do Grupy Wsparcia „JA-TY-MY KOBIETY”

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka