Projekt PoCUŚ

Projekt „PoCUŚ - Piotrkowskie Centrum Usług Środowiskowych” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Osi priorytetowej IX Włączenie społeczne, Działania IX.2 Usługi na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, Poddziałania IX.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, nr projektu RPLD.09.02.01-10-B059/18

Instytucjonalna gotowość podmiotu do świadczenia usług realizacja zasady trwałości projektu pn. „PoCUŚ – Piotrkowskie Centrum Usług Środowiskowych”

Powiat Piotrkowski/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że z dniem 31.03.2022 r. zakończono realizację Projektu pn. „PoCUŚ – Piotrkowskie Centrum Usług Środowiskowych”.

Projekt nr RPLD.09.02.01-10-B059/18, realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w partnerstwie z Gminą Wolbórz/Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wolborzu, Gminą Moszczenica/Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Moszczenicy, Gminą Grabica/Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Grabicy, Gminą Sulejów/Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Sulejowie, Związkiem Harcerstwa Polskiego Chorągiew Łódzka/Komendą Hufca Piotrków Trybunalski, Fundacją „Alter Med” Centrum Pomocy – Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień.

Powiat Piotrkowski Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim informuje, iż posiada instytucjonalną gotowość podmiotów do świadczenia usług utworzonych w ramach projektu.

Zadanie: Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania – GMINA MOSZCZENICA

Z dniem 31 marca 2022 r. zakończyła się realizacja projektu “PoCUŚ – Piotrkowskie Centrum Usług Środowiskowych” w ramach konkursu nr RPLD.09.02.01-IP.01-10-002/18 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 Osi priorytetowej IX Włączenie społeczne, Działania IX.2 Usługi na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, Poddziałania IX.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne, nr projektu RPLD.09.02.01-10-B059/18.

W ramach zapewnienia trwałości projektu Gmina Moszczenica – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy z siedzibą w Kosowie ogłasza gotowość do świadczenia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania na okres co najmniej 3 lat.

Projekt „PoCUŚ - Piotrkowskie Centrum Usług Środowiskowych” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Osi priorytetowej IX Włączenie społeczne, Działania IX.2 Usługi na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, Poddziałania IX.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, nr projektu RPLD.09.02.01-10-B059/18


Celem głównym projektu jest rozwój, a ty samym zwiększenie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych, poprzez utworzenie i prowadzenie na terenie powiatu piotrkowskiego miejsc świadczenia usług społecznych w formie: usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania dla mieszkańców gmin Grabica, Sulejów, Wolbórz i Moszczenica, specjalistycznych usług opiekuńczych dla mieszkańców gminy Sulejów, 2 świetlic środowiskowych dla mieszkańców gminy Sulejów , klubu seniora dla mieszkańców gminy Grabica (KS), mieszkań wspomaganych, wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego , świetlic podwórkowych oraz doradztwa specjalistycznego dla mieszkańców powiatu piotrkowskiego. Dobór usług społecznych oprze się o Indywidualną Ścieżkę Wsparcia, tak by w jak największym stopniu były dostosowane do potrzeb poszczególnych osób. Zgodnie z celami szczegółowymi RPO WŁ na lata 2014-2020 oraz zapisami SzOP RPO WŁ 2014-2020, działania podejmowane w ramach projektu przyczynią się do ograniczenia ubóstwa i wykluczenia społecznego osób niesamodzielnych z niepełnosprawnością, dzieci i młodzież do 18 r.ż. oraz ich otoczenia, poprzez wzrost liczby miejsc świadczenia usług społecznych oraz wsparcie otoczenia osób niesamodzielnych.

Wartość projektu: 6 629 393,44 zł

Dofinansowanie: 5 965 794,14 zł

PoCUŚ - Piotrkowskie Centrum Usług Środowiskowych tworzy partnerstwo 4 samorządów gminnych, 2 organizacji pozarządowych a liderem projektu jest Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim.

Partnerami projektu są :

1. Lider Projektu – Powiat Piotrkowski / Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim.

2. Partnerzy projektu:

Partner – Fundacja ,,Alter Med.” Centrum Pomocy - Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień; Partner – Gmina Sulejów / Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sulejowie;

Partner – Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Łódzka/ Komenda Hufca Piotrków Trybunalski; Partner – Gmina Wolbórz / Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolborzu;

Partner– Gmina Moszczenica/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy;

Partner – Gmina Grabica/ Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Grabicy;

Realizowane zadania obejmują:

Zadanie nr 1 – Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania - Gm. Wolbórz

Zadanie nr 2 – Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania-Gm. Moszczenica

Zadanie nr 3 – Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania- Gm. Grabica

Zadanie nr 4 – Klub Seniora-Gm. Grabica.

Zadanie nr 5 – Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania-Gm. Sulejów

Zadanie nr 6 – Usługi opiekuńcze specjalistyczne (SUO) - Gm. Sulejów

Zadanie nr 7 – Placówka wsparcia dziennego - świetlica środowiskowa (ŚŚ)-ZHP

Zadanie nr 8 - Placówki wsparcia dziennego - prowadzona w formie pracy podwórkowej realizowanej przez wychowawcę -ZHP

Zadanie nr 9 - Mieszkania wspomagane wspierane – ALTERMED

Zadanie nr 10 - Poradnictwo merytoryczne dla opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych – ALTERMED

Zadanie nr 11 - Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego - PCPR

Projekt będzie realizowany od 2019-04-01 do 2022-03-3

Od 1 kwietnia 2022 roku zadanie realizowane w ramach projektu pn. „PoCUŚ – Piotrkowskie Centrum Usług Środowiskowych”, tj. usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, zachowuje trwałość i będzie kontynuowane w latach kolejnych.

Aktualności

22.03.2024

Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy zaprasza osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu zamieszkałe na terenie gminy Moszczenica do skorzystania z oferty usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania świadczonych przez pracowników GOPS.Usługi opiekuńcze dedykowane są osobom starszym, niesamodzielnym, niepełnosprawnym, samotnym w miejscu ich zamieszkania.Usługi opiekuńcze realizowane przez nas rozwijają się dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi wielu osób. Nasze opiekunki świadczą usługi w zakresie pomocy w czynnościach dnia codziennego, takich jak: robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, pomoc w pracach porządkowych, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, kontakcie z lekarzami, itp.  Niezwykle ważnym elementem jest również przywracanie nadziei, optymizmu poprzez wspólnie spędzony czas, towarzyszenie w spacerach.Osoby zainteresowane usługami opiekuńczymi w miejscu zamieszkania proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Moszczenicy ul. Piotrkowska 13 (wejście B), 97-310 Moszczenica; tel. 44 61 69 597.

Czytaj więcej...
Refeundacja VAT

02.02.2024

Refundacja podatku VAT dla odbiorców paliw gazowych w 2024 r.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy, ul. Piotrkowska 13, 97-310 Moszczenica informuje, że zgodnie z ustawą z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła refundacja podatku VAT należy się za gaz dostarczony w kolejnym okresie tj. od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. Wniosek o wypłatę dodatku składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek. Wniosek składa odbiorca końcowy, na którego jest wystawiona faktura rozliczeniowa (nie dotyczy faktury proforma, czy faktury prognozowanej). Zwrot VAT za gaz w 2024 dla gospodarstw domowych ogrzewających się gazem ziemnym przewiduje ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. oraz w 2024 r. w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. z 2022 r., poz. 2687). Zwrot podatku VAT za gaz nie przysługuje w przypadku skorzystania z dodatku węglowego, czy z innych źródeł ciepła. Wnioski można składać nie później niż do dnia 30 września 2024 r., lub w terminie 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych: - drogą elektroniczną za pomocą platformy e PUAP. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę refundacji podatku VAT za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, - drogą tradycyjną w formie papierowej w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Moszczenicy, ul. Piotrkowska 13, 97-310 Moszczenica: Poniedziałek: 7:30-10:30 Wtorek: 7:30-17:00 Środa: 12:30-15:30 Czwartek: 7:30-10:30 We wnioskach należy wskazywać numer rachunku bankowego, na który będzie przekazywana wypłata przyznanego dodatku, jak również konieczne jest wskazanie adresu skrzynki mailowej celem przekazania informacji o przyznaniu dodatku. Do wniosku o zwrot podatku VAT za gaz należy załączyć: fakturę rozliczeniową dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do odbiorcy końcowego przez to przedsiębiorstwo energetyczne, dowód uiszczenia zapłaty za tę fakturę.  umowę zawartą przez odbiorcę paliw gazowych z przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami gazowymi lub jej kopię. Przyznanie refundacji podatku VAT nie wymaga wydania decyzji. Jedynie odmowa przyznania zwrotu podatku VAT, uchylenie lub zmiana wysokości refundacji podatku VAT oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranej refundacji podatku VAT wymagają wydania decyzji urzędu. Komu będzie przysługiwał: Dodatek przewidziany jest dla osób o najniższych dochodach. Progi dochodowe będą analogiczne jak w przypadku dodatku osłonowego, czyli: 2 100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1 500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego. W przypadku złożenia wniosku o wypłatę dodatku w okresie od dnia 01.01.2023 roku do dnia 30.09.2024 roku organ będzie brał pod uwagę przeciętny miesięczny dochód członków gospodarstwa domowego osiągnięty w roku bazowym 2022. Warunek konieczny: Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku o wypłatę refundacji podatku VAT za dostarczone paliwo gazowe w roku 2024 jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do dnia wejścia w życie ustawy, tj. do dnia 21 grudnia 2022 roku, albo później w przypadku głównego źródła ogrzewania wpisanego lub zgłoszonego po raz pierwszy do CEEB. Kwota dodatku: Dodatek będzie wypłacany jako równowartość VAT-u na podstawie faktury rozliczeniowej za gaz ziemny. UWAGA!!! Ostateczny termin składania wniosków upływa 30 września 2024 roku. Bez względu na formę złożenia wniosku (elektronicznie, papierowo), należy do niego dołączyć Klauzulę informacyjną administratora danych osobowych.  Wniosek o wypłatę refundacji podatku VAT: https://bip.mos.gov.pl/energetyka/wzor-wniosku-o-wyplate-refundacji-podatku-vat-za-dostarczone-paliwa-gazowe-w-2024-r/ Klauzula informacyjna administratora danych osobowych dołączona do niniejszego ogłoszenia.

Czytaj więcej...
Dodatek osłonowy

02.02.2024

Dodatek osłonowy w 2024 r.

Od stycznia 2024 r. można ubiegać się o wypłatę dodatku osłonowego. Zadanie to realizuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy. Aby otrzymać dodatek osłonowy należy złożyć wniosek o przyznanie dodatku osłonowego, w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej. Terminy składania wniosków: Wnioski można składać od 5 lutego 2024 r. do dnia 30 kwietnia 2024 r.: drogą tradycyjną, tj. papierowo w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Moszczenicy, ul. Piotrkowska 13 Godziny przyjmowania interesantów: Poniedziałek: 7:30-10:30 Wtorek: 7:30-17:00 Środa: 12:30-15:30 Czwartek: 7:30-10:30 drogą elektroniczną za pomocą platformy ePUAP - wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego (dołącz klauzulę informacyjną RODO).Wnioski złożone po terminie 30 kwietnia 2024 r. pozostawia się bez rozpoznania. Wypłata dodatku osłonowego nastąpi w terminie do dnia 30 czerwca 2024 r. Dodatek osłonowy przysługuje: 1) osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 2100 zł, 2) osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę.Do obliczenia dochodu nie uwzględnia się trzynastej i czternastej emerytury. Dodatek osłonowy w roku 2024 po waloryzacji świadczenia (14,4%) stanowi kwotę: 228,80 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 343,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób, 486,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,657,80 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób, Przepisy przewidują także podwyższony dodatek osłonowy. W przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, ogrzewacz powietrza, koza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r., poz. 554 z póź. zm.) dodatek osłonowy wynosi rocznie:286,00 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego 429,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób – 607,75 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób 822,25 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada „złotówka za złotówkę”. Spowoduje to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet w sytuacji przekroczenia kryterium dochodowego, a kwota dodatku do wypłaty zostanie pomniejszona o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł. Rozstrzygnięcia w sprawie przyznania dodatku osłonowego. Pozytywne rozstrzygnięcia nie mają formy decyzji, jeśli podasz swój adres e-mail we wniosku, wyślemy rozstrzygnięcie na adres elektronicznej skrzynki pocztowej. W przypadku, gdy adres email nie zostanie podany, rozstrzygnięcie nie jest wysyłane do beneficjenta. Wypłaty dodatku są realizowane niezależnie od odebrania informacji o przyznaniu dodatku osłonowego. Decyzje odmowne są wysyłane w formie tradycyjnej. Wniosek:Wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego w drodze Rozporządzenia określił Minister Klimatu i Środowiska (Dz. U z 2024 r., poz. 59):https://www.gov.pl/web/klimat/dodatek-oslonowy Wniosek w wersji edytowalnej i pdf oraz klauzula informacyjna administratora danych w załączeniu do niniejszego ogłoszenia.

Czytaj więcej...

12.12.2023

GOPS szuka logopedy

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy szuka specjalisty do świadczenia zajęć rewalidacyjno - wychowawczych (zajęcia logopedyczne) z osobą dorosłą z zaburzeniami psychicznymi w miejscu zamieszkania

Czytaj więcej...
Opieka wytchnieniowa

09.11.2023

OPIEKA WYTCHNIENIOWA - Edycja 2024

Opieka wytchnieniowa - wsparcie kierowane do członków rodzin lub opiekunów dzieci/osób dorosłych z niepełnosprawnościami. W związku z ogłoszonym naborem wniosków w ramach Programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, informujemy, że na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zamieszczono stosowny komunikat oraz ogłoszenie o naborze wniosków. Link do strony ze szczegółowymi informacjami: https://www.gov.pl/web/rodzina/nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego–edycja-2024

Czytaj więcej...
Logo Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową

26.10.2023

Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy informuje, że następcą Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa jest Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową (FEPŻ). Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową to program współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oferujący pomoc żywnościową w formie paczek lub posiłków dla osób najbardziej potrzebujących, a także możliwość udziału w tzw. działaniach towarzyszących. Za wdrażanie Programu odpowiada Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej jako Instytucja Zarządzająca. Program będzie realizowany przez najbliższe 7 lat – do 2029 r., a jego łączny budżet to aż 583 mln EUR. W ramach Programu będą realizowane następujące operacje: Zakup żywności dostarczanej do magazynów organizacji partnerskich w celu dystrybucji wśród osób najbardziej potrzebujących. Wsparcie organizacji partnerskich w realizacji dystrybucji żywności, w tym w obszarze transportu, magazynowania i administracji. Realizacji działań towarzyszących dla odbiorców pomocy żywnościowej, mających na celu ich włączenie społeczne. Wsparcie organizacji partnerskich w pozyskiwaniu dodatkowej żywności pochodzącej z darowizn celem jej przekazania do odbiorców Programu. Poniżej umieszczamy bezpośredni link do strony internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dedykowanej dla Programu https://www.gov.pl/web/rodzina/fundusze-europejskie-na-pomoc-zywnosciowa-2021-2027

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka